Stefan Tatarek przekazał fotografię drużyny zrobioną w 1975 r., która została skopiowana i wyretuszowana za pomocą sztucznej inteligencji. Jakość i efekt są powalające. - Jako bardzo młody człowiek, zacząłem grać w Iskrze Kielce jeszcze w drugiej lidze, no i potem ten wspaniały okres - pierwszy awans do ekstraklasy gra w ekstraklasie. W sumie spędziłem w Kielcach 10 lat i to były wspaniałe lata młodości, studiów, wielu przyjaźni. Wspominam ten okres z ogromnym sentymentem i bardzo się cieszę z tej inicjatywy - mówi Stefan Tatarek, prezes Radia Rekord. - Pierwszy awans do ekstraklasy to tak naprawdę rozpoczęcie wielkiej historii piłki ręcznej w Kielcach. Historii wspaniałej, która trwa do dnia dzisiejszego.
Fotografia pochodzi sprzed prawie 50 lat. - To zdjęcie całej drużyny, która po raz pierwszy awansowała do ekstraklasy. Udało się je odtworzyć z bardzo starego, gazetowego zdjęcia przy użyciu sztucznej inteligenci. No i wyszła z tego bardzo fajna fotografia, która pozwoli kibicom wspomnieć tamte stare czasy – dodaje prezes Radia Rekord.
Kielecki klub na mapie piłki ręcznej pojawił się blisko 50 lat temu. W tym czasie zdobył 29 medali mistrzostw Polski, 17 zdobytych Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów.
Powstające muzeum będzie się mieściło w Hali Legionów, która jest nie tylko areną zmagań sportowych, ale też świadkiem historycznych momentów. To tutaj drużyna pod wodzą trenera Bogdana Wenty po kilkuletniej przerwie zdobyła mistrzostwo Polski, które następnie broni co roku (z przerwą w 2011 r.). To tutaj w 2013 r. po ćwierćfinale z macedońskim Metalurgiem Skopje zespół po raz pierwszy awansował do turnieju Final Four w Kolonii i wrócił z niego z brązowym medalem. Muzeum klubu przygotowywane jest dla kibiców. Przedstawiciele klubu apelują więc do nich, by pomogli w stworzeniu placówki i jeśli to możliwe, przekazali historyczne przedmioty zawiązane z kieleckim szczypiorniakiem.
Muzeum przygotowywane jest dla kibiców. Dlatego przedstawiciele klubu wystosowali prośbę do kibiców, by przekazywali i udostępniali różne pamiątki związane z klubem. Można je przekazywać w poniedziałki i piątki w klubowym sklepiku na parterze Hali Legionów w godz. 8-16. Szczególnie wartościowe są najstarsze przedmioty, m.in. zdjęcia z pierwszych lat funkcjonowania klubu, bilety, piłki, flagi czy publikacje prasowe. Jednocześnie klub zastrzega sobie prawo do skorzystania z wybranych przedmiotów. Muzeum Historii Klubu czynne będzie od 29 lutego.