Uczestnicy Kongresu Miast Polskiej Stolicy Recyklingu dyskutują o nowoczesnej edukacji i niestandardowych kampaniach społecznych, kwestiach smart rozwiązań w miastach, a także oddolnych inicjatywach społeczności lokalnych m.in o ulach z recyklingu, jako case study niekonwencjonalnej edukacji.
- Edukacja, w tym edukacja ekologiczna powinna być dostosowana do potrzeb i oczekiwań obecnego pokolenia uczniów, które określa się jako pokolenie Alfa, „zawsze podłączonych do sieci”. Z drugiej strony, warto wyjść poza utarte schematy proponując niestandardową formułę zajęć. Okazuje się, że trudne wyzwania np. w postaci konkursu na zbudowanie pojazdu marsjańskiego z elektrycznych śmieci czy tworzenie biżuterii w nurcie trash art. jest atrakcyjną propozycją dla wszystkich grup wiekowych. SmartEdukacja to jest to, czego dziś potrzebujemy - mówi Krzysztof Kieszkowski, z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
W Kongresie biorą udział prezydenci i wiceprezydenci miast, a także dyrektorzy miejskich jednostek, naukowcy i eksperci. Agata Wojda, wiceprezydentka Miasta Kielce, wzięła udział m.in. w debacie o miastach przyszłości „Smart community = smart city”. Tworzenie aplikacji mobilnych, automatyzacja oświetlenia, zazielenianie miast, innowacyjne technologie to tylko część wdrażanych w ramach smar city rozwiązań. - Idea inteligentnych miast, która obecna jest również w Kielcach, koncentruje się na innowacyjnych pomysłach i rozwiązaniach, które mają zapewnić mieszkańcom, jak największy komfort życia - mówi Agata Wojda.
Podczas Kongresu zaprezentowane zostały wyniki ogólnopolskiego konkursu o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, w ramach którego miasta rywalizowały na ilość zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na wynik miasta składały się elektryczne śmieci zebrane m.in. w placówkach oświatowych. Dlatego nagrodę otrzymały również szkoły, które uzyskały najwięcej punktów za zebrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W konkursie rywalizowało ponad 100 szkół z całej Polski. Drugie miejsce w rywalizacji zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach, zdobywając nagrodę o wartości 20 tys. zł.