To ogólnokrajowy projekt samorządów i organizacji pozarządowych umacniający współpracę pomiędzy osobami mającymi bezpośredni kontakt z uchodźcami, a więc pracownikami ośrodków pomocy społecznej, urzędów pracy, centrów wielokulturowych czy sektora NGO.
Międzysektorowa kooperacja zaangażowanych grup to także okazja do rozwoju narzędzia Mapuj Pomoc – największej polsko-ukraińskiej mapy punktów wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W ramach kampanii odbędzie się około 20 spotkań w 20 miastach.
Wtorkowe spotkanie otworzy prezydent miasta Kielce Bogdan Wenta, a wykład wygłosi m.in. zastępczyni koordynatora krajowego UNICEF Enas Obeidat. Odbędzie się także debata z udziałem głównych przedstawicieli partnerów kampanii: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Zaproszeni goście będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch warsztatach: z użycia narzędzia społecznej odpowiedzialności Mapuj Pomoc prowadzonego przez Fundację CultureLab oraz Dezinformacja w czasach kryzysu – stop fake newsom Fundacji Schumana.
Na spotkaniu w Kielcach przedstawiony zostanie ponadto plan kampanii. Będzie także okazją do podsumowania dotychczasowych działań na rzecz pomocy osobom uchodźczym podjętych w regionie świętokrzyskim.
Wydarzenie kierowane jest do osób, które w swojej codziennej pracy mają kontakt z uchodźcami i uchodźczyniami z Ukrainy. Więcej o wydarzeniu na mapujpomoc.pl.
Cel: zjednoczony sektor pomocy uchodźcom
Spontaniczny charakter wielosektorowej pomocy powstałej po 24 lutego 2022, często oddolne planowanie i wielość inicjatyw nakierowanych na pomoc osobom uchodźczym sprawiły, że nie wszystkie punkty wsparcia bywają widoczne i łatwe do znalezienia. Dlatego powstały narzędzia takie jak Mapuj Pomoc – największa w kraju sieć grupująca i zbierająca informacje o miejscach i formach pomocy dla osób uchodźczych i mapująca je na terenach Polski i Ukrainy. Potencjał takiej bazy może zostać w pełni wykorzystany jedynie wtedy, gdy na co dzień korzystają z niego tak beneficjenci, jak i grupy najbliżej z nimi współpracujące.
Tak powstała idea kampanii Otwarte Miasta i Wsie. Pracownicy urzędów pracy, ośrodków pomocy oraz członkowie organizacji pozarządowych to grupy, które w codziennej pracy mają bezpośredni kontakt z osobami, które po wojnie opuściły Ukrainę. Właśnie wśród tych grup pomocowych wiedza humanitarna i sprawne poruszanie się w infrastrukturze pomocowej są konieczne. Projekt Otwarte Miasta i Wsie ma pomóc im organizować się, łączyć oraz rozwijać wspólne narzędzie mapowania.
Co to oznacza w praktyce?
Jak możemy przeczytać na stronie kampanii, chodzi o „szerzenie na bieżąco aktualizowanej i konkretnie mapowanej wiedzy na temat dostępnych w okolicy punktów noclegowych, centrów pomocy psychologicznej i prawnej, baz potrzebnych artykułów, działających punktów informacyjnych i recepcyjnych”. Kampanii przyświeca idea, by pracownicy sektora pomocy, zarówno tej organizowanej przez samorządy, jak i organizacje pozarządowe, mogli szybko i konkretnie nakierować zainteresowanych na właściwe źródła.
Źródła te muszą być czytelne i dostępne dla wielojęzykowej grupy. Takie właśnie jest narzędzie Mapuj Pomoc. Kampania Otwarte Miasta i Wsie wspomoże informacyjny rozwój platformy i pozwoli włączyć jej funkcjonalności w codzienne działania pracowników samorządowych.
Na spotkaniach organizowanych w ramach kampanii pracownicy sektora pomocowego będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, wysłuchać wykładów największych benefektorów organizujących wsparcie dla uchodźców czy uczestniczyć w debatach doświadczonych aktorów sceny pomocowej. Już na inauguracji samorządowcy, pracownicy ośrodków pomocy i urzędów pracy z województwa świętokrzyskiego spotkają się z wysokim przedstawicielem UNICEF-u, wysłuchają debaty przedstawicieli związków samorządowców i wezmą udział w warsztatach Fundacji CultureLab z narzędzia Mapuj Pomoc oraz o przeciwdziałaniu dezinformacji Fundacji Schumana.
Organizatorami kampanii są Urząd Miasta Kielce i Fundacja CultureLab, twórca Mapuj Pomoc wraz z partnerami: Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Województw RP, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin RP oraz Związkiem Ukraińców Polskich. Planowanych jest ok. 20 spotkań w całym kraju. Na pierwszym spotkaniu, 18 kwietnia w Kielcach, premierę będzie miał promujący akcję spot informacyjny z udziałem gwiazd oraz przedstawicieli sektora NGO i samorządów.