W ofercie uczelni pojawił się już nowy kierunek studiów, turystyka prozdrowotna. Wkrótce pojawi się kolejny - fizyka medyczna. Obydwa kierunki są częścią projektu wartego ponad 22 miliony złotych, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przyznanego w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Turystyka prozdrowotna
Na turystykę prozdrowotną można się już zapisywać na internetowej stronie naboru: www.rekrutacja. ujk.edu.pl. Powstanie nowego kierunku jest odpowiedzią na szybki rozwój sektora usług prozdrowotnych. – Mamy uzdrowiska w Busku i Solcu, wkrótce dołączą do nich Kazimierza i Pińczów. Potrzeba wykwalifikowanej kadry menadżerskiej do prowadzenia instytucji uzdrowiskowych. Kolejny nurt to rozwój SPA&Wellness. W każdym hotelu trzy, cztero i pięciogwiazdkowym takie usługi są prowadzone i brakuje specjalistów w tej branży – mówi dr hab. Mirosław Mularczyk, prof. UJK, zastępca dyrektora ds. kształcenia Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK. Studenci kierunku turystyka prozdrowotna odbędą dwa, płatne (około 3,5 tys. zł za jeden) miesięczne staże w uzdrowiskach, hotelach SPA&Wellness oraz gospodarstwach agroturystycznych i ekologicznych. Staże zaplanowane są po pierwszym i po drugim roku studiów. Przewidziano zwrot kosztów podróży i zamieszkania, jeśli staż będzie odbywał się poza miejscem zamieszkania. W programie studiów są także wyjazdy studyjne do zagranicznych kurortów, nauka dodatkowego języka obcego (poza obowiązkowym angielskim, do wyboru francuski lub niemiecki) oraz kursy certyfikacyjne Polskiej Organizacji Turystycznej. – To ważne umiejętności i dodatkowe argumenty, które mogą okazać się kluczowe podczas starań o pracę – podkreśla prof. Mirosław Mularczyk.
Kolejne profity
Poza powstaniem nowych kierunków, projekt przewiduje modyfikację istniejących programów kształcenia dla istniejących już kierunków studiów. Korzyści z niego będą mieli studenci kosmetologii, zdrowia publicznego, pracy socjalnej, zarządzania, designu oraz designu społecznego. W programie studiów pojawi wiele elementów praktycznych we współpracy z pracodawcami, praktykami, podmiotami funkcjonującymi w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Przewidziane są szkolenia, kursy, wizyty studyjne, staże krajowe i zagraniczne. – To między innymi kursy specjalistyczne z psychodietetyki, zajęcia z psychologiem pomagające w komunikowaniu się, radzeniu sobie ze stresem około zawodowym i wiele innych – wylicza Konrad Januszewski, kierownik Centrum Zarządzania Projektami Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jego zdaniem, wprowadzone modyfikacje nie tylko uatrakcyjnią studia, ale także pomogą absolwentowi na rynku pracy. – To dlatego nasz projekt nazwaliśmy „Kreator kariery”, gdyż chcemy wyposażyć naszego studenta w umiejętności, które wykorzysta w karierze zawodowej – mówi Konrad Januszewski.
Projekt potrwa do końca listopada 2029 roku. Weźmie w nim udział 908 studentów i 96 pracowników naukowych UJK.