- To projekt, który jest szczególny z kilku względów. Po pierwsze, od 10 lat mamy przygotowaną i wyłonioną w konkursie architektonicznym koncepcję. 10 lat ten projekt architektoniczny musiał czekać, żeby pojawiło się realne światełko na jego realizację. Dzisiaj to nie tylko światełko, ale to praktycznie stuprocentowa pewność, że w tej kadencji zrewitalizujemy Plac Wolności - powiedziała Prezydent Kielc Agata Wojda.
Miasto Kielce przeprowadzi konsultacje społeczne w tej sprawie, które rozpoczną się 20 stycznia. Będą one trwały 3 tygodnie. Jeżeli zostanie wyłoniony wykonawca, a mieszkańcy zaakceptują projekt, to najprawdopodobniej prace ruszą na przełomie 2026/2027 roku. Urząd Miasta Kielce ma otrzymać około 40 milionów złotych dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego co może stanowić nawet 95% wartości inwestycji.
Projekt zagospodarowania Placu Wolności zakłada stworzenie przestrzeni, która umożliwi organizację ważnych wydarzeń o charakterze patriotycznym, państwowym oraz kulturalnym. Centralnym punktem będzie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a przestrzeń wzdłuż osi widokowej między ulicami Mickiewicza a Głowackiego zostanie zaprojektowana z myślą o dużych imprezach, takich jak koncerty czy wydarzenia masowe. W projekcie uwzględniono również możliwość umiejscowienia scen w różnych punktach placu, co zapewni elastyczność w organizacji wydarzeń.
Na północnej części placu powstanie strefa edukacyjno-artystyczna związana z Muzeum Zabawek i Zabawy. Będzie to przestrzeń z aktywnościami dla dzieci, placem zabaw, zazielenioną strefą oraz plenerowym amfiteatrem do organizacji mniejszych wydarzeń. Amfiteatr będzie także dostępny dla innych inicjatyw miejskich.
Południowa część placu będzie przestrzenią rekreacyjno-wypoczynkową z licznymi ławkami, małą architekturą, fontanną oraz dużą ilością zieleni, zapewniającą mieszkańcom miejsce do wypoczynku i wyciszenia.
Projekt wyklucza jednak możliwość budowy podziemnego parkingu, który nie będzie współfinansowany z funduszy europejskich. Jeżeli rewitalizacja Placu Wolności dojdzie do skutku, znacznie zmniejszy się liczba miejsc parkingowych w centrum miasta, w wyniku czego ucierpi zmotoryzowana część mieszkańców Kielc. Wiceprezydent Kielc Łukasz Syska przedstawił koncepcję, która poprawi ten stan. - Naszym zadaniem jest zapewnienie alternatywy dla tych miejsc parkingowych, dlatego cały czas jesteśmy na etapie konsultowania i planowania alternatywnych parkingów: przy ulicy Seminaryjskiej, przy Kieleckim Centrum Kultury od strony ulicy Kopernika, a także przy ulicy Solnej, gdzie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przewidziana jest funkcja parkingowa w głębi ulicy - dodał Łukasz Syska.
W naszej galerii są zdjęcia koncepcji rewitalizacji Placu Wolności.