– PLASTPOL wrócił do parametrów sprzed pandemii. Zajęliśmy wszystkie 7 hal wystawienniczych, łącznie z ostatnim pawilonem B, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Wystarczy stwierdzić, że w tym roku mamy ponad 600 firm. Dla porównania, edycję 2019 będącą największą w historii wydarzenia, odwiedziło 910 firm z 42 krajów. Wrócili także wystawcy z Azji, których gościmy po raz pierwszy od trzech lat. Będzie to około 200 firm, w tym 80 z Chin. Oczywiście na targach pojawią się firmy z całego świata, choćby z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec czy Portugali, co pokazuje stabilną sytuację w skali globalnej – mówi Kamil Perz, dyrektor projektu PLASTPOL.
Podczas tegorocznego PLASTPOLU swoje plany na przyszłość zdradzi włoska branża. Konferencja "Włoski przemysł maszynowy tworzyw sztucznych i gumy: relacje z Polską i perspektywy na przyszłość" odbędzie się 25 maja Sala konferencyjna E3 o godzinie 11:00. Organizatorem seminarium jest Confindustria Polonia i ICE. Na temat obecnej sytuacji branży przetwórczej we Włoszech i perspektywach biznesowych, m. in. w relacji do sektora Europy Środkowo-Wschodniej wypowiedzą się eksperci z włoskiego przetwórczego. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim i angielskim. Tegoroczne kieleckie targi branży przetwórczej odwiedzi około 60 firm z Włoch.
Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów PLASTPOL w Kielcach będzie Seminarium Techniczne PLASTECH INFO. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja. Motywem przewodnim będzie hasło „Zaawansowane materiały polimerowe – technologie, przetwórstwo, aplikacje”.
Podczas PLASTPOLU 2023 roczny raport branżowy przedstawi Fundacja PlasticsEurope Polska. Dodatkowo, wspólnie z Fundacją dwie konferencje organizuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Tematami spotkań będą „Koalicja na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych” oraz „Cyrkularne surowce i produkty”.
Dobry wynik targów PLASTPOL to dowód na ogólną tendencję wzrostową w polskiej branży targowej, nawet w kontekście światowej konkurencji. – Na tle centralnej Europy, polski przemysł targowy radzi sobie świetnie. Prześcignęliśmy ośrodki targowe zlokalizowane w atrakcyjnych miastach, jak Budapeszt, Bukareszt, Brno czy Praga – mówi prezes Targów Kielce, dr. Andrzej Mochoń. – Teraz liderami rynku w tym rejonie są Poznań i Kielce. Jest z nami optymizm, ale tonowany przez aktualną sytuację geopolityczną. Pierwsze półrocze już dobiega końca i wszystkie nasze wystawy należy zaliczyć do rekordowych w porównaniu do edycji z 2022 roku. Od Dach Forum, przez Enex po Agrotech i wystawy spod znaku STOM (Salon Technologii Obróbki Metali), które w pierwszym kwartale zapełniły nasz kalendarz, przez te z drugiego kwartału jak Międzynarodowe Targi POLSECURE, Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL.
XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się 23-26 maja 2023 w Targach Kielce.