W dniach 26-27 września odbywa się w Kielcach V Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych. W kieleckim ośrodku wystawienniczym goszczą znakomici eksperci w dziedzinie rachunkowości. Warto zaznaczyć, że jest to wydarzenie o charakterze międzynarodowy, a co za tym idzie, pojawili się goście nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Jest to już piąta, jubileuszowa, edycja. Poruszane będą bardzo ważne tematy branżowe.
- Poruszymy wiele kwestii kluczowych dla branży. Pierwszą z nich jest cyfryzacja, czyli wprowadzanie technologii cyfrowych, komputerów, tabletów, nowoczesnych kalkulatorów. A kolejną jej odsłoną jest sztuczna inteligencja. Gdyż narzędzia takie jak chat GPT, zmieniają proces działania całych branż. Nie jest tutaj wyjątkiem księgowość. Można w niej zautomatyzować wiele rutynowych czynności - mówiła Bożena Staniak, wiceprezes Targów Kielce.
Terminarz wydarzenia jest bardzo obszerny. Odbywa się wiele warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz debat. Sam kongres jest idealnym miejscem do integracji środowiska osób związanych z rachunkowością. Dostępne są również stanowiska, na których można zapoznać się z ofertami podmiotów, które pojawiły się na MKBR.
- Cofając się w czasie o trzydzieści lat, widzieliśmy nowo powstające biura rachunkowe, ale nie dziesięciolecia ich istnienia. Można by wiele opowiedzieć o trudach zakładania i prowadzenia firmy w tamtych czasach. Ale dzisiaj, tu i teraz, bogatsi o tamte doświadczenia, spoglądamy na nasze biznesy dojrzale - mówiła Alina Rudnicka-Acosta, Prezes Zarządu Audyt Partner.
Zaznaczono ponadto, że zawód ten jest stygmatyzowany. Często nie zauważa się wartości pracy księgowych, a osoby trudniące się tą profesją nie zabiegają o rozgłos. Wbrew obiegowej opinii, nie musi to być praca nudna i monotonna. Wręcz przeciwnie, nierzadko potrzebne są w tym zawodzie kreatywność i nieszablonowe myślenie.
- Chciałbym przemówić do Państwa krótką mową motywacyjną. Mam wrażenie, że księgowi ciągle tego potrzebują. Ciągle nie czują siebie wystarczająco dowartościowani. Nie czują wystarczającej satysfakcji z tego co robią, a robią przecież bardzo ważną rzecz - podkreślił prof. Stanisław Hońko, prezes Związku Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Wieczorem 26 września w kieleckim Grand Hotelu odbywać się będzie uroczysty bankiet dla uczestników wydarzenia. Następnego dnia kontynuowane będą warsztaty, panele i debaty.