Na początku spotkania została przedstawiona książka „Funkcjonariusze Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej, podczas okupacji i w okresie powojennym – w świetle źródeł archiwalnych i wspomnień” pod redakcją Edyty Majcher-Ociesy i Wiesławy Rutkowskiej. Następnie została otwarta konferencja naukowa poświęcona największym i najdłużej trwającemu zrywowi narodowemu. Pan prof. dr hab. Wiesław Caban z Instytutu Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, wygłosił referat: "Uczestnicy powstania 1863 z Litwy na syberyjskim zesłaniu. Losy Michała Żaby" Sesji towarzyszyło otwarcie wystawy, poświęconej wychowaniu obywatelskiemu i proobronnemu w II RP opartej na fundamentach pamięć o bohaterach Powstania Styczniowego.
- Dzięki powstańcom mogło wzrastać pokolenie, które przyniosło Polsce niepodległość. Na wystawie możemy zobaczyć rodzinne pamiątki, życiorysy dzieci i wnuków, powstańców styczniowych, którzy właśnie tę Rzeczpospolitą po 1918 roku odbudowali, ale ją też kształtowali, dając życie kolejnym pokoleniom - mówił Grzegorz Wdowiak ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów.
Na wystawie można także zobaczyć wyjątkowe pamiątki po powstańcach styczniowych z rodzin Broniewiczów i Zadarnowskich.
Organizatorami spotkania byli: Archiwum Państwowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
Spotkanie odbyło się w siedzibie Archiwum Państwowym w Kielcach.
Grzegorz Dorobek