Komenda Miejska Policji w Kielcach we współpracy ze świętokrzyskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia podjęło się zorganizowania kampanii społecznej "Usłysz moje wołanie". W trakcie roku szkolnego funkcjonariusze miejskiej policji będą przeprowadzali w szkołach rozmowy na temat problemów natury psychicznej oraz myśli samobójczych, które coraz częściej dotykają młode osoby. W trakcie prelekcji będzie pokazywany również spot, który po raz pierwszy było można zobaczyć w czasie inauguracji akcji.
Spotkanie odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury, gdzie przedstawiono założenia projektu oraz pokazano nagranie, w którym zwrócono uwagę na problemy dotykające młodych ludzi. Poruszono tematy braku komunikacji, hejtu ze strony rówieśników, braku zrozumienia oraz stosowania używek.
- Problem zaburzeń wśród młodych ludzi dostrzeżono już w latach 60-tych, ale teraz przybierają one bardziej dramatyczną formę. Dużą rolę odgrywa internet, a w mediach społecznościowych i wszechobecny dostęp do używek - mówiła dr Aleksandra Olawska-Szymańska, konsultant wojewódzki do spraw psychiatrii dzieci i młodzieży.
Podkreślała również, że należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, które nagle zmieniają swoje zachowanie, są bardziej wycofane, agresywne czy nadwrażliwe. Adresatem zatem nie są jedynie młode osoby, ale także rodzice, opiekunowie, pedagodzy i nauczyciele. Aleksandra Olawska-Szymańska skomentowała również, że na zaburzenia psychiczne różnego rodzaju cierpi więcej dziewcząt.
Temat ten nie należy do nowych, chociaż jest bardzo trudny i nadal wpisuje się do tabu. Do kieleckich policjantów regularnie trafiają niepokojące informacje ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Funkcjonariusze będą organizowali spotkania i warsztaty, które mają na celu otworzyć dialog w tej sprawie, a celem będzie nabycie wiedzy i umiejętności w rozpoznawaniu osób w stanach depresyjnych oraz udzielanie im pomocy. Działania w ramach projektu będą realizowane w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Kielcach i powiecie kieleckim.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli Prezydent Miasta Kielc, Starosta Kielecki oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.
- Cieszę się, że możemy razem działać, bo współpracując, zwiększamy zasięg tej kampanii i możemy dotrzeć z nią do szerszej grupy odbiorców - podkreśliła Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, Pełnomocnik Prezydenta ds. Inicjatyw Społecznych i Współpracy Lokalnej.
Na stronie Komendy Miejskiej Policji w Kielcach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach znajduje się film związany z akcją: