Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Wybrano najpiękniejszy stroik Wielkanocny

Wybrano najpiękniejszy stroik Wielkanocny

Stroiki wielkanocne pełne kwiatów i gałązek wierzby, od wieków stanowią symbol zmartwychwstania Chrystusa podczas Świąt Wielkanocnych. I chociaż tradycja ich tworzenia ma swoje korzenie w pogańskich obrzędach symbolizujących radość, nadzieję na nowe życie i nadejście wiosny, to po zadomowieniu się religii chrześcijańskiej na polskich ziemiach, chętnie zaadoptowano je na potrzeby celebracji nowej wiary. 

Wychodząc naprzeciw podtrzymaniu tradycji, Muzeum Wsi Kieleckiej zorganizowało konkurs „Symbole Wielkanocy w aranżacji stroikowej” kierowany do Kół Gospodyń Wiejskich z regionu. 

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

-Muzeum Wsi Kieleckiej to jednostka która dba o kultywowanie tradycji. Organizując konkurs chcieliśmy wyróżnić Koła Gospodyń Wiejskich, zmobilizować się do działania w sposób tradycyjny. - Mówi Małgorzata Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jak dodaje Małgorzata Krzywda, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, wszystkie stroiki zostały wykonane z naturalnych elementów, dokładnie tak, jak robiono to od wieków. 

-W stroikach mamy zieleń, żywe kwiaty, pisanki, baranki i całą gamę ozdób, które kojarzą nam się z Wielkanocą. Postanowiliśmy wyróżnić 3 prace, dla których przygotowaliśmy nagrody  pieniężne odpowiednio dla pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, w kwotach 2000, 1500 i 1000zł.

Pierwsze miejsce otrzymał stroik prezentujący rodzinę zajęcy. W komisji oceniającej znalazła się min. Magdalena Fogiel, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy