Salon tradycyjnie organizowany jest przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. W tym roku przewidywana ekspozycja MON w hali C zajmie około 400 mkw. Partnerem strategicznym MSPO jest od lat Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółki należące do Grupy zaprezentują się w hali C, części hali D i na terenie zewnętrznym. Obok Wystawy Narodowej Korei Południowej, która zajmie około 1700 mkw pojawią się także Pawilony Narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: USA , Niemcy, Australia, Wielka Brytania, Dania oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości.”
Mocnym merytorycznym akcentem Salonu będzie odbywająca się w drugim dniu wydarzenia debat. W ramach XXXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce zorganizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego.
Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie.
Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony: Dr Christoph ATZPODIEN, Dyrektor Generalny Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA - Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego, Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA), Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (DIDAS) oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.
Debata odbywa się w czasie kiedy na poziomie UE podejmowane są ważne działania wynikające z implementacji kompasu strategicznego, pakietu obronnego i kosmicznego, czy instrumentów dla finansowania projektów badawczych i zdolnościowych na poziomie europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej.
Celem dyskusji jest wzmocnienie współpracy między administracją oraz przemysłem, w tym podmiotami prywatnymi i publicznymi w świetle priorytetowych kierunków transformacji europejskiego przemysłu obronnego.
W ostatnim dniu MSPO 2023 odbędzie się uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który objął Salon Honorowym Patronatem, Nagroda Specjalna Ministra Obrony Narodowej, Nagrody Ministrów innych resortów, Nagroda Defender, Wyróżnienia: Szefa Inspektoratu WSZ; Dowódcy Generalnego RSZ, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.