Dzięki unijnym środkom w wysokości 950 tys. zł kluby zostały wyposażone w sprzęt kuchenny i ogrodniczy, materiały związane z rękodziełem, plastyką, robótkami ręcznymi, maszyny do szycia, czy urządzenia agd i sprzęt do rehabilitacji - w klubie w Jakubowicach na przykład zainstalowano siedem łóżek, a każde z nich rehabilituje inną część ciała. W Pisarach z kolei działa Dyskusyjny Klub Filmowy. Zakupiono ekran, rzutnik, sprzęt multimedialny, usprawniono sygnał internetowy, by można było ściągać filmy.
- To wszystko pozwala na aktywizację starszego pokolenia - podkreśla wiceburmistrz Opatowa Paweł Rędziak. - Zainteresowanie jest bardzo duże, chociaż ten rok nie sprzyja wielu kontaktom. Kluby działają popołudniami, by dostosować się do możliwości czasowych seniorów.
Z projektu dla seniorów zadowolona jest również przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Dragan.
- Dzięki świetlicom obserwujemy, że seniorzy wychodzą z domów, chcą się spotykać - zauważa H. Dragan. - Uczestniczyłam we wszystkich otwarciach klubów i widzę, że ludzie są szczęśliwi, śpiewają, bawią się razem, wspominają dawne czasy. Tworzą się koła zainteresowań. Wszyscy są bardzo chętni, zadowoleni, dziękują za to, że taka inicjatywa została podjęta przez gminę.
Przedstawiciele Fundacji Restart, Renata Miszczuk i Mariusz Marciniak, podkreślają, że w gminie Ożarów fantastycznie się pracuje.
- Ludzie są otwarci na różne inicjatywy, projekty, wszelkie nowe propozycje - mówią. - Gmina nie żałuje grosza na te cele.
Co ważne, zajęcia realizowane w klubach są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.
- Przed uruchomieniem klubów robiliśmy rozeznanie wśród mieszkańców, czym chcieliby się zająć - wyjaśnia P. Rędziak. - Są miejsca, gdzie ludzie przyjdą i wypiją przysłowiową kawę, herbatę, porozmawiają, spędzą ze sobą godzinę czy dwie. Ale są też takie, gdzie ustawiają się w kolejce na łóżka rehabilitacyjne. Każdy senior może raz w tygodniu skorzystać z badań ciśnienia, poziomu cukru. Popularne są zajęcia kulinarne. Mieszkańcy wracają do starych przepisów, zdrowych obiadów z produktów z własnego ogródka, a raz w miesiącu odbywają się wycieczki. Te spotkania dopingują do większej troski o siebie. Gdy ludzie spotykają się z innymi, to trochę się podciągają. Kobiety myślą o fryzurze, makijażu, modnej bluzce. Mężczyźni włożą nową koszulę, marynarkę. Robią wszystko, by w klubie zapanowała rodzinna atmosfera.
Projekt rozpoczął się w maju tego roku i potrwa do czerwca 2022 roku.