akie atrakcje mogą a może powinni zachęcić do odwiedzenia w długi weekend muzeum i rezerwatu Krzemionki pod Ostrowcem. Odbywa się tam Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej.
- Specjalnie na te potrzeby przygotowaliśmy podest, który będzie symbolizował pons, czyli most, który z jednej strony trochę nas będzie łączyć z pradziejami i starożytnością. A zamierzamy go wykorzystać w ramach pokazu mody prehistorycznej i antycznej. Ale głównie ma on posłużyć nowym prezentacjom gladiatorskim, które dwa razy dziennie będą się odbywać każdego dnia festiwalu, od piątku do niedzieli włącznie- mówił dr Andrzej Przychodni dyrektor ostrowieckiego muzeum.
Ale będą też pokazy, jakich do tej pory nie prezentowano a ściśle związane z prehistorią samych Krzemionek i okolicznych miejscowości.
- Piec garncarski, który w jakimś stopniu, mamy nadzieję, że właściwym oddaje ideę pieca odkrytego w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia na Gawrońcu w Ćmielowie. Więc jak najbardziej jest to obiekt, który ma za zadanie odtwarzać neolityczny piec garncarski.
Atrakcje Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej można podziwiać od piątku do niedzielnego wieczoru włącznie.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU*
16 sierpnia (piątek)
- 10:00-18:00. Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
- 13:00. Pierwsze spotkanie na osi czasu z modą prehistoryczną i antyczną – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 13:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący funkcji niewolnictwa w świecie antycznym (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 14:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 14:45. Ćwiczenia legionistów rzymskich i wojowników barbarzyńskich. (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- 16:30. Wydobycie łupki żelaznej z pieca z bocznym spustem żużla i jej obkuwanie – kompaktowanie (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 17:15. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
17 sierpnia (sobota)
- 10:00 – 18:00. Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
- 10:00 – 11.00. Realizacja programu „Wakacje z TVP3 Kielce” na terenie Rezerwatu
- 12:00. Drugie spotkanie na osi czasu z modą prehistoryczną i antyczną – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 12:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 13:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 13:30. Igrzyska sportowe legionistów i barbarzyńców (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- 14:15. Żywy obóz legionistów rzymskich – możliwość wejścia do obozu Legio XXI Rapax przez publiczność i uczestnictwa w różnych zdarzeniach (rejon pomnika Jana Samsonowicza)
- 15:00. Pokazy rzymskich formacji wojskowych (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- 16:15. Targ niewolników – happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący funkcji niewolnictwa w świecie antycznym (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 16:45. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 17:15. Rozbiórka pieca dymarskiego świętokrzyskiego, wydobycie łupki żelaznej z pieca i jej obkuwanie – kompaktowanie i wyjęcie łupki żelaznej z pieca z bocznym spustem żużla (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 18:00. Bursztynowy Fireshow – pokaz z użyciem pyłu bursztynowego (dziedziniec Muzeum)
- Od 19:00 – Nocne zwiedzanie trasy podziemnej w Krzemionkach. Wejścia o godz. 19:00, 19:30 i 20:00 – obowiązuje bilet na festiwal i wcześniejsza rezerwacja miejsc (kontakt tutaj)
18 sierpnia (niedziela)
- 10:00 -18:00. Warsztaty, pokazy indywidualne i spotkania z prezenterami na wszystkich stanowiskach festiwalowych (osada pradziejowa i jej bezpośrednie sąsiedztwo)
- 12:00. Trzecie spotkanie na osi czasu – krótki przegląd mody prehistorycznej i antycznej i przejście do historii armii rzymskiej w zarysie – happening z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 12:40. Targ niewolników. Happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 13:00. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 13:30. Igrzyska sportowe legionistów i barbarzyńców (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- 14:00. Żywy obóz legionistów rzymskich – możliwość wejścia do obozu Legio XXI Rapax przez publiczność i uczestnictwa w różnych zdarzeniach (rejon pomnika Jana Samsonowicza)
- 14:45. Pokazy rzymskich formacji wojskowych (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- 15:30. Widowisko o spotkaniu na szlaku bursztynowym połączone z symulacją starcia zbrojnego Rzymian z barbarzyńcami (plac koło Pomnika Jana Samsonowicza)
- Ok. 16:00 / 16:10. Operacje medyczne po bitwie z barbarzyńcami – pokaz w obozie Legio XXI Rapax
- 16:30. In dubio pro reo – happening Fundacji Terra Operta z udziałem publiczności dotyczący prawa rzymskiego (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 16:45. Pons. Pokaz Familia Gladiatoria Taurus (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 17:15. Rozbiórka pieca dymarskiego świętokrzyskiego, wydobycie łupki żelaznej z pieca i jej obkuwanie – kompaktowanie (polana przy rekonstrukcji grobowca megalitycznego z Broniszowic)
- 18:00. Zakończenie Festiwalu
* Prosimy o wzięcie pod uwagę, że podano orientacyjny czas rozpoczęcia poszczególnych punktów programu, które z różnych przyczyn mogą trwać dłużej lub krócej niż zostało to przewidziane. O możliwości realizacji części prezentacji decydują też względy techniczne i warunki pogodowe. Program Festiwalu będzie zawierać również składniki nieujęte w powyższym zestawieniu – np. otwarcie pieca garncarskiego i wydobycie wyrobów ceramicznych po wypale, pokaz odlewania ozdób z brązu lub srebra, wyjęcie naczynia z dziegciem po zakończeniu procesu pędzenia, pokazy indywidualne ćwiczeń formacji zbrojnych odbywające się w różnych miejscach itp. O takich działaniach uczestnicy Festiwalu będą informowani na bieżąco w trakcie imprezy.