Projekt zakłada wiele działań. Młodzież bierze m.in. udział w specjalnych zajęciach (seminariach i warsztatach), współtworzy specjalny profil projektu w mediach społecznościowych czy bierze udział w panelach dyskusyjnych, a taki już za nimi. Zorganizowana debata przebiegła pod hasłem: "Młodzi i aktywni".
- W tej debacie w ogóle nam nie chodzi o aktywność polityczną, bo teraz jak mówi się o aktywności obywatelskiej to od razu na myśl przychodzą demonstracje, pikiety czy bijatyka. Temu mówimy nie! Chcemy pokazać jak można działać na rzecz swojej społeczności, jak można pomagać ludziom i jakie są sposoby współdziałania - Grair Magakian, prezes Stowarzyszenia ERWIN.
W trakcie debaty swoje wystąpienie miała m.in. Paulina Kopeć, dyrektor Świętokrzyskiej Grupy Mediowej i wiceprezes Fundacji Aktywnych Mam, która przed swoją prelekcją przeprowadziła badania wśród młodzieży, która jednoznacznie stwierdziła, że w Ostrowcu Świętokrzyskim mało akcji podejmowanych jest z myślą o młodych obywatelach i, że jest to miasto dla osób starszych.
- Chciałabym powiedzieć młodzieży, jak to ja interpretuje, a mianowicie, żeby wszystkie braki i wszystkie frustracje, które mają odwrócili jako szansę. Byłabym ogromnie zadowolona, gdyby chociaż jedna osoba, która pomyśli, że Ostrowiec jest miastem dla starych ludzi i tu się na przykład nic nie dzieje, znalazła w tym kapitał, że skoro się nic nie dzieje to ja będę osobą, która coś tutaj stworzy – mówiła Paulina Kopeć.
Projekt realizowany będzie do 31 października 2022 roku, stąd na młodych ludzi z liceum Staszica, ZS nr 1 i nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz z liceum Głowackiego w Opatowie czekać będzie jeszcze wiele działań, które pozwolą im zbliżyć się do życia publicznego w naszym regionie.
CZD