Wapnowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów poprawiającym jakość gleby. Najczęściej wykonuje się go aby zmienić odczyn gleby z kwaśnego na lekko kwaśny, bądź zbliżony do obojętnego. Celem wapnowania gleby jest poprawa jej struktury i jakości próchnicy. Dostarczanie związków wapna do gleby powoduje zmianę jej odczynu.
O wapnowanie mogą starać się właściciele gospodarstw o powierzchni 75 hektarów, którzy udokumentują, że ich grunty mają odczyn mniejszy lub równy niż ph 5,5. Odczyn gleby należy potwierdzić jej badaniem, które przeprowadza Wojewódzka Stacja Chemiczno – Rolnicza w Kielcach.
Ile można dostać?
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
Kiedy przeprowadzać zabieg wapnowania gleby?
Zabieg wapnowania gleby najczęściej przeprowadza się późnym latem i jesienią. Nie można przy tym zapominać, że bezpośrednio po wapnowaniu nie powinno się sadzić roślin. Nawozy wapniowe wymagają dokładnego wymieszania z glebą. Inne nawozy można zastosować.
Jak to załatwić?
Próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 hektary, przy czym obowiązkowo należy podać numer ewidencyjny działki. Jeśli działka ewidencyjna ma więcej niż 4 hektary należy pobrać odpowiednio więcej próbek. Próbkę pobiera rolnik według instrukcji zamieszczonej na stronie Wojewódzkiej Stacji Chemiczno – Rolniczej www.oschr-kielce.internetdsl.pl a następnie dostarcza do Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej (ul. Wapiennikowa 21, 25-112 Kielce, tel. 41 361-01-51). Na podstawie próbki Okręgowa Stacja Chemiczno – Rolnicza ustala dawkę środka wapnującego.
Analiza jednej próbki i ustalenie dawki wapna to koszt 15,25 złotego.
Na podstawie zaleconej dawki wapna rolnik kupuje wapno lub środek wapnujący, wypełnia wniosek dostępny na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz stronie Urzędu Gminy w Mircu. Wniosek wraz z załącznikami:
- informacją o zalecanej dawce wapna
- fakturą za zakup wapna lub środka wapnującego
- oświadczeniem de minimis
dostarcza do Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Kielcach.
Wniosek weryfikuje Okręgowa Stacja Chemiczno – Rolnicza, która po pozytywnym zatwierdzeniu przesyła dokumenty do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Płatności na konto rolnika realizuje WFOŚiGW.