Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Naukowcy z ostrowieckiego muzeum zbadają wzgórze Gawroniec

Naukowcy z ostrowieckiego muzeum zbadają wzgórze  Gawroniec

Ostrowieckie muzeum a dokładniej placówka w Krzemionkach, otrzymała grant z programu Ochrona zabytków.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Dofinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwi przebadanie wzgórza Gawroniec, które jest jednym z komponentów Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. Prace będą częścią projektu projektu pod nazwą "Nieinwazyjne badania i dokumentacja Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego - dobra światowego dziedzictwa, na obszarze komponentu 4 Gawroniec".

Jak informuje autor tego projektu, Artur Jedynak - kustosz Działu Archeologii MHA prace na wzgórzu Gawroniec prowadzono w roku 1950 r. Wtedy to opisano m.in. wykryte w jamach osadniczych na Gawrońcu liczne kości użytkowanych zwierząt udomowionych i gatunków dzikich. Były to kości dużych kręgowców w tym świni, owcy, bydła oraz liczne muszle. 

Znaleziska biologiczne z lat 50 XX w, które zostały zarchiwizowane teraz mogą być cennym materiałem badawczym i porównawczym dla współczesnych naukowców.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy