Jak przyznaje Waldemar Ryszard Brociek, kustosz placówki taka inwestycja to konieczność.
- Obecnie funkcjonuje oddzielne wejście do sali wystawienniczej - od strony pieca wapiennego i oddzielne do paczkarni. Ze względów bezpieczeństwa, mając na uwadze większy komfort zwiedzających i z myślą o osobach niepełnosprawnych powstaje przybudówka, stylistycznie nawiązująca do głównego budynku z klatką schodową i windą, która umożliwi transport nie tylko ludzi, ale i zbiorów na wyższe kondygnacje - informuje Waldemar Ryszard Brociek, dodając że prace potrwają do końca lipca. - Docelowo najwyżej planujemy urządzić tematyczną bibliotekę z wydawnictwami poświęconymi cukrownictwu i uprawie buraka cukrowego, a piętro niżej laboratorium chemiczne.
Niezależnie od trwającej obecnie inwestycji, Izba Pamięci Cukrownictwa zaprasza do odwiedzin codziennie, po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel. 41 265 20 81. A zwiedzać i oglądać jest co. W zbiorach IPC znajduje się kilka tysięcy obiektów. Najstarszym eksponatem jest umowa zawarta w 1839 r., pomiędzy Bankiem Polskim a Leonem Popławskim - dziedzicem dóbr Łęczna i Serniki, dotycząca udzielenia pożyczki na budowę cukrowni we wsi Serniki. Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się archiwalia (protokoły posiedzeń zarządów cukrowni, akty notarialne, wyciągi z akt hipotecznych, korespondencje, sprawozdania cukrowni, inwentarze cukrowni, raporty produkcyjne, opisy stanu technicznego), mapy z lokalizacją cukrowni w XIX oraz XX w., plany sytuacyjne cukrowni, plany budowy budynków cukrowni, rysunki techniczne urządzeń i aparatury cukrowniczej, czasopisma cukrownicze w języku polskim, rosyjskim, niemieckim i czeskim, książki i broszury dotyczące uprawy buraków, technologii produkcji cukru, reklamy firm produkujących urządzenia na rzecz cukrowni oraz opracowania dziejów poszczególnych cukrowni. Niezwykle interesującymi eksponatami są akcje cukrowni polskich i zagranicznych, plomby cukrowni z połowy XIX w., urządzenia pomiarowe, części maszyn i aparatury, sztandary cukrowni, medale, wyposażenie laboratorium chemicznego cukrowni, jubileuszowe głowy cukru karty pocztowe i fotografie cukrowni. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja cukiernic związanych z jubileuszami polskich cukrowni.
Większość obiektów zgromadzona została na wystawie w gmachu dawnej paczkarni (budynek z 1889 r.). Historia cukrownictwa przestawiona jest tu na osiemnastu edukacyjnych planszach.
Do dyspozycji zwiedzających jest również kiosk multimedialny, który pozwala zapoznać się, między innymi z setkami tematycznych kart pocztowych oraz archiwalnymi i współczesnymi fotografiami. Na dużym, multimedialnym ekranie, wyświetlane są filmy poświęcone cukrownictwu.
Izba Pamięci Cukrownictwa powstała z inicjatywy zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Jej oficjalnie otwarcie odbyło się w styczniu 2018 roku.