Wszystko za sprawą dofinansowania, które Fundacja Questingu otrzymała w ramach realizowanego przez Muzeum Historii Polski programu Patriotyzm Jutra. Jak podkreśla Edyta Lenart-Wojna, prezes Fundacji Questingu, projekt wpisuje się w cele tego programu grantowego.
– Questing to idealna metoda na to, by w angażujący sposób upowszechnić wiedzę na temat historii Polski i zaangażować społeczności lokalne w promowanie unikalnych zasobów dziedzictwa i kultury. A takie właśnie są cele, jakie stawia przed nami Muzeum Historii Polski w ramach tego projektu, na który pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 22 000 złotych - mówi Edyta Lenart - Wojna.
Rzeczywiście, wszyscy chętni już tej jesieni mogą liczyć na wiele ciekawych działań, dzięki którym bez wysiłku poznają dawne dzieje Ostrowca Świętokrzyskiego, Nietuliska Dużego i Bodzechowa – spokojnych miejscowości, w których jeszcze w XIX i XX stuleciu działały znane na całą Polskę zakłady przemysłowe.
Jakie plany ma Fundacja Questingu na najbliższy czas?
Trzy trasy pełne zagadek i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Jak podkreśla Edyta Lenart-Wojna, najważniejszym działaniem jest stworzenie 3 questów, czyli nieoznakowanych w terenie tras turystycznych. To, którędy należy iść wskazują zagadki, które odnoszą się do mijanych atrakcji, budynków i punktów charakterystycznych w terenie.
– Aby ukończyć trasę, Questowicze muszą na chwilę zatrzymać się przy najciekawszych obiektach, przyjrzeć się im bliżej i odszukać wskazówkę, która poprowadzi ich dalej. Na końcu questu czeka skarb – symboliczna pieczątka, kształt do odrysowania na ulotce lub potwierdzenie przejście w aplikacji mobilnej. Ale największym skarbem jest wiedza i wrażenia, którą uczestnicy zabierają ze sobą.
Spośród tras każdy znajdzie coś dla siebie – przygotujemy questy, które będzie można pokonać pieszo, rowerem lub samochodem. Połączy je jedno – motywem przewodnim będzie opowieść o dawnych hutnikach, którzy dawniej pracowali w rozwijających się tu prężnie zakładach.
Questy udostępnimy mieszkańcom i turystom już 24 września podczas oficjalnej inauguracji. Tego dnia na wszystkich chętnych czekać będzie niespodzianka – przejście tras na czas z nagrodami dla najszybszych i najbardziej dokładnych uczestników.
– A jeśli ktoś nie będzie mógł dotrzeć do Ostrowca 24 września, nic straconego – pociesza Edyta Lenart-Wojna. – Od września do listopada trwać będzie konkurs, w którym będzie można zgłaszać do nas mailowo poprawne przejście questów. Osoby, które zrobią to najszybciej, mogą liczyć na nagrody od Fundacji. Szczegóły i regulaminy konkursów podamy niebawem na naszej stronie internetowej, Facebooku i Instagramie.