Wyboru projektów do realizacji dokonują mieszkańcy w głosowaniu powszechnym.
Prawo do udziału w głosowaniu na projekty ma każdy mieszkaniec, który może głosować wyłącznie jeden raz.
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na platformie. W celu weryfikacji uprawnienia do głosowania i zapewnienia jednokrotności głosowania podaje się: imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz numer telefonu, na który zostanie wysłana wiadomość SMS z kodem potwierdzającym oddanie głosu. Na jeden numer telefonu mogą zostać wysłane maksymalnie 3 wiadomości SMS z kodem potwierdzającym oddanie głosu.
Prezydent umożliwi głosowanie osobom, które nie posiadają dostępu do internetu, telefonu komórkowego w nie mniej niż trzech punktach na terenie Gminy poprzez udostępnienie urządzenia elektronicznego umożliwiającego głosowanie drogą internetową.
W punkcie będzie można również skorzystać z pomocy wyznaczonych pracowników Gminy wspierających i nadzorujących głosowanie. W celu zapewnienia bezpośredniości głosowania konieczne będzie okazanie w punkcie upoważnionemu pracownikowi Gminy dokumentu potwierdzającego tożsamość. Po zweryfikowaniu tożsamości osoby głosującej pracownik Gminy potwierdza oddanie głosu przez zatwierdzenie formularza do głosowania.
Głosować drogą tradycyjną można drogą tradycyjną, w jednej z ośmiu wymienionych lokalizacji
- hala Sportowo-Widowiskowa KSZO przy ulicy Świętokrzyskiej 11,
- budynek Strefy Aktywności Społecznej przy Ostrowieckim Browarze Kultury,
- szkoła podstawowa nr 9 przy ulicy Niewiadomej 19,
- szkoła podstawowa nr 14 na osiedlu Stawki,
- szkoła podstawowa nr 10 przy ulicy Rzeczki 18,
- budynek przy Orliku przy ulicy F. Chopina 35,
- Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy H. Sienkiewicza 70
- szkoła podstawowa nr 3 przy ulicy Niskiej 9.
Zagłosować można w godzinach 8-12 oraz 16-18.30.
W przypadku głosowania przez osoby małoletnie konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na udział w głosowaniu.
Głosowanie odbywa się poprzez przyznanie dla każdego z wybranych projektów punktów w skali od 1 do 5, gdzie 1 oznacza najmniejszą liczbę punków, a 5 największa liczbę punków przyznaną dla danego zadania. Głosujący wybiera maksymalnie pięć projektów. Zasada przyznawania punktów odbywa się metodą redukcji puli punktów tzn. jeżeli jednemu projektowi przyznane zostanie 5 punktów to następnemu można przyznać tylko 4, 3, 2 lub 1 punkt.
Wyniki głosowania ustala się poprzez zsumowanie głosów oddanych na poszczególne projekty. A te zostaną oficjalnie ogłoszone 24 października.
Na realizację zadań samorząd w przyszłorocznym budżecie zabezpieczy 750 tysięcy złotych.
Masz jakiś problem z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim? Napisz (boos@um.ostrowiec.pl) lub zadzwoń (tel. 41 26 72 200).