Grupa siedmiu naukowców - na co dzień pracowników Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego - zbadała sposób gospodarowania pieniędzmi przez samorządy, korzystając z oficjalnych sprawozdań finansowych, jakie każda jednostka samorządu terytorialnego składa do Okręgowej Izby Obrachunkowej. Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Cieszę się, że kompetencje i wyniki ostrowieckiego samorządu w zakresie zarządzania gminą oraz publicznymi środkami docenia wiele gremiów, w tym opiniotwórcze media z branży finansowej. W raporcie przygotowywanym od kilku lat przez Fundację Instytutu Studiów Wschodnich nasze miasto zajmuje z roku na rok coraz wyższe miejsce. W 2018 roku zajmowaliśmy 42, a w 2019 jest to już 37 miejsce na 235 klasyfikowanych miast, i w sumie 600 samorządów - informuje prezydent Jarosław Górczyński. - Nie żyjemy na kredyt, inwestujemy w różnych obszarach oraz aktywnie pozyskujemy środki zewnętrzne. Wynik rankingu to jeden z dowodów, że jesteśmy na dobrej drodze, jako wiarygodny partner zarówno dla naszych mieszkańców jak i potencjalnych inwestorów, którzy coraz chętniej lokują w naszym mieście swoje inicjatywy.
W rankingu Ostrowiec Św. wyprzedził wiele miast, z którymi bywa porównywany. Zawiercie jest na 55 miejscu, Mielec na 71, Starachowice na 141, a Stalowa Wola dopiero na 175 miejscu, Skarżysko – Kamienna na 203, natomiast Sandomierz na 204 pozycji.
- Musimy pamiętać, że to samorząd lokalny głównie zaspokaja potrzeby społeczne swoich mieszkańców. Mówimy tu o szerokim pakiecie usług decydujących o codziennym komforcie życia, np. z zakresu oświaty, pomocy społecznej, administracji, kultury, sportu i rekreacji, ale też w zakresie infrastruktury komunalnej, a my robimy to dobrze, co również doceniają sami ostrowczanie - dodaje prezydent Górczyński.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyna analiza obejmująca wszystkie samorządy. Do jej opracowania ekonomiści wykorzystali oficjalne materiały składane przez samorządowców pod rygorem odpowiedzialności prawnej. Dlatego zestawienie jest pełne, obiektywne i apolityczne. Intencją autorów rankingu było dotarcie do trzech głównych grup odbiorców: samorządowców, aby mogli wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami, przedsiębiorców, aby mogli poznać gminy, w których dobrze ulokują pieniądze oraz obywateli, aby mogli sprawdzić, jak nimi gospodaruje samorząd lokalny.