Po pismach, wystosowanych przez Cech Przedsiębiorców i Rzemieślników w Ostrowcu Św. do włodarzy wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego, teraz przedsiębiorcy apelują do parlamentarzystów - senatora Jarosław Rusieckiego i posła Andrzeja Kryja. W dokumencie podnoszą, że w aktualnej sytuacji ogromnym obciążeniem są zobowiązania na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu opłacania składek. Jako rozwiązanie optymalne w czasach globalnego kryzysu wywołanego pandemią podają wprowadzenie takich mechanizmów prawnych, w których wszyscy przedsiębiorcy zostaliby całkowicie zwolnieni z obowiązku ponoszenia składek przez okres trzech miesięcy.
Analogiczna sytuacja związana z funkcjonowaniem firm wiąże się z obciążeniami publiczno-prawnymi w postaci podatku od osób fizycznych.
- Przedsiębiorca prowadzący, działalność gospodarczą, która została "zatrzymana" na skutek wystąpienia epidemii jest wyłączony z możliwości zarobkowania, a co za tym idzie nie ma możliwości terminowo regulować zobowiązań podatkowych. Ponadto przedsiębiorca taki niejednokrotnie zatrudnia pracowników, ponosząc de facto odpowiedzialność za byt tych ludzi. Mając dylemat czy zapłacić wynagrodzenie pracownikowi czy podatek pewnie niejednokrotnie wybierze pierwsze. Zakładając, iż stan epidemii zostanie zniesiony, a sytuacja unormowana na tyle, że będzie możliwy powrót do zakładów pracy, to nadal przychody tych firm bardzo długo nie osiągną oczekiwanego poziomu dochodów. Wprowadzenie rozwiązań prawnych
obniżających stawki podatku dochodowego od osób fizycznych przez określony czas, pozwoliłoby tym wszystkim przedsiębiorcom odbudować swój potencjał i osiągnąć względnie stabilny poziom funkcjonowania ich firm - czytamy w piśmie.
Kolejnym rozwiązaniem, o którym - zdaniem lokalnych przedsiębiorców - należałoby rozmawiać jest kwestia Split paymentu, czyli model podzielonej płatności i podatku VAT zgromadzonego na rachunkach bankowych przedsiębiorców. Zgodnie z treścią ustawy o VAT podatnik ma prawo do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie przelewu środków zgromadzonych na jego rachunku VAT na rachunek bankowy tego podatnika prowadzony dla celów działalności gospodarczej. Przelew mógłby być wykonany wyłącznie na wniosek podatnika, w którym określa kwotę, która ma zostać mu zwrócona. Jednakże okres rozpatrywania takiego wniosku, jak i warunki jakie należy spełnić powodują, że w praktyce uzyskanie dostępu do tych środków jest co najmniej mocno ograniczone. Zdaniem autorów pisma, optymalnym rozwiązaniem stałaby się zmiana przepisów uprawniająca podatnika w przypadku wystąpienia tych szczególnych okoliczności do otrzymania zwrotu środków w terminie stanowczo krótszym.
- Pozostawiamy także pod rozwagę opracowanie rozwiązań prawnych związanych z funkcjonowaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe są testem odpowiedzialności społecznej polskich pracodawców. Oto firmy dostają instrument do realizacji ważnej misji społecznej, jednakże w obecnej sytuacji gospodarczej, zawieszenie funkcjonowania tych programów wydaje się być konieczne. Aczkolwiek rolą pracodawcy jest wzmocnienie więzi ze swoimi pracownikami poprzez umożliwienie im oszczędzania w PPK oraz takiej edukacji w tym zakresie, żeby pracownicy mogli spełnić swoją, w zasadzie najistotniejszą rolę systematycznego gromadzenia długoterminowych oszczędności, jednakże z uwagi na szczególny czas, realizację tej misji należałoby przesunąć o czas optymalny dla odbudowania kondycji
gospodarczej firm - podnoszą przedsiębiorcy.