Ubiegłoroczne statystyki są przerażające. Na terenie województwa świętokrzyskiego w 2023 roku doszło do kilkunastu śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi.
- Dlatego walczymy z tym, żeby ten rok był lepszy. I żeby nie dochodziło do takich tragicznych zdarzeń. Świadomość tych młodych ludzi, którzy już mają prawo jazdy musi być jeszcze większa - podkreśla asp. Karol Nobis z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. A w zwiększeniu świadomości młodzieży na temat bezpiecznej jazdy samochodem pomóc ma kampania społeczna o nazwie „Razem na drodze do odpowiedzialności”, skierowana do uczniów klas III i IV szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu ostrowieckiego.
- Postanowiliśmy udać się z taką kampanią do ostrowieckiej młodzieży i pokazać im jak drobnymi krokami można ograniczyć wypadkowość i zwiększyć bezpieczeństwo. A temu może pomóc zwolnienie o kilka kilometrów, zapinanie pasów, oczywiście też nie siadanie za kierownicę pod wpływem środków odurzających czy lepsza widoczność kiedy jesteśmy pieszymi - podkreśla Mariusz Łata, naczelnik wydziału edukacji ostrowieckiego starostwa, które jest jednym z organizatorów akcji.
Na pierwszym spotkaniu uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych zasadach bezpiecznej jazdy samochodem. Młodzież miała również okazję sprawdzić jak działa percepcja po spożyciu narkotyków i alkoholu, które są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych.
- To spotkanie było naprawdę ważne. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z takich niebezpieczeństw. Faktycznie te 10 kilometrów w tą czy w tamtą robi ogromną różnicę - mówiła Zuzia, uczennica liceum "Staszica" gdzie zainagurowana została kampania. A spotkania w najbliższym czasie zorganizowane zostaną we wszystkich szkołach średnich na terenie powiatu ostrowieckiego.
Głównym organizatorem akcji jest Ośrodek Szkolenia Kierowców „Smile”. Instruktorzy z tego ośrodka poprzez mocne przekazy jakimi są m.in. wstrząsające filmy z wypadków podnoszą świadomość młodych ostrowczan.
- 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki w ramach kursu na prawo jazdy, to zdecydowanie za mało aby w pełni uświadomić młodych przyszłych kierowców o wielu ważnych aspektach i sytuacjach, które mogą napotkać na drodze. Dlatego ta akacja, w ramach której możemy naszą młodzież jeszcze edukować i doszkolić, jest bardzo ważna i potrzebna - mówi Grzegorz Płaza, współwłaściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Smile”.