Po konferencji dotyczącej budowy stadionu w Ostrowcu Świętokrzyskim, ostrowieccy biegacze wyciągnęli pewne wnioski i wystosowali list otwarty do starosty ostrowieckiego. Według nich stadion, który ma powstać z rządowych środków będzie miał mocno ograniczoną dostępność dla amatorów wielu dyscyplin sportowych.
Poniżej treść listu:
Ostrowiec Św., dn. 20.12.2021r.
Pani Marzena Dębniak
Starosta Ostrowiecki
List otwarty
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na konsultacje związane z projektem budowy stadionu lekkoatletycznego przy ZSOMS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jako reprezentanci środowiska związanego z lekkoatletyką chcemy podzielić się spostrzeżeniami
i uwagami związanymi z tym spotkaniem.
Lekkoatletyka w Ostrowcu jest dyscypliną sportu z długimi tradycjami i wieloma sukcesami. To przedwojenni biegacze i kulomioci zdobywali dla naszego miasta pierwsze medale Mistrzostw Polski. Z ostrowieckiej bieżni wywodzą się przyszli Olimpijczycy oraz uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy: Krystyna Snop-Nowakowska, Witold Baran, Krzysztof Sidowski. W plebiscycie na sportowca XX wieku w pierwszej dziesiątce znalazło się aż troje lekkoatletów.
Niestety, lata sławy ostrowieckiej lekkoatletyki skończyły się wraz z likwidacją bieżni przy stadionie KSZO. Przez 30 lat mówiono w naszym mieście o budowie stadionu lekkoatletycznego z atestem PZLA, który pozwalałby na rozgrywanie profesjonalnych zawodów sportowych.
Podczas spotkania konsultacyjnego w dniu 16 grudnia br. ze zdziwieniem usłyszeliśmy propozycję środowiska związanego z piłką nożną o zmianie przeznaczenia projektu stadionu na obiekt piłkarski z bieżnią lekkoatletyczną bez homologacji PZLA, za to
z atestami PZPN. Zmiana taka wiązałaby się z brakiem możliwości organizacji zawodów lekkoatletycznych i uprawiania 3 dyscyplin rzutowych ( dyskiem, oszczepem, młotem).
W naszym przekonaniu taka koncepcja jest nie do przyjęcia. Piłka nożna, w przeciwieństwie do lekkoatletyki, dysponuje wieloma obiektami sportowymi na terenie miasta i powiatu. Boiska piłkarskie przy ul. Świętokrzyskiej, ul. Kolejowej, ul. Różanej oraz szereg boisk tzw. „Orlików” dają możliwość uprawiania tej dyscypliny sportu.
Naszym zdaniem tak długo oczekiwany stadion powinien przede wszystkim służyć rozwojowi lekkoatletyki, zarówno grupom młodzieżowym, jak i dorosłym mieszkańcom. Pragniemy, aby wzorem innych miast, stadion był obiektem ogólnodostępnym dla miłośników biegania, których z roku na rok przybywa w naszym powiecie. Od wielu lat w Ostrowcu prowadzone są zajęcia sportowe w ramach ogólnopolskiej akcji Biegam Bo Lubię. Powstało stowarzyszenie „OstroBiec”, które na terenie naszego powiatu organizuje wiele imprez biegowych i charytatywnych. Działa również Uczniowski Klub Sportowy „Czwórka” prowadzący zajęcia lekkoatletyczne dla ostrowieckiej młodzieży. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego funkcjonują klasy licealne o profilu lekka atletyka.
Mając powyższe na uwadze, zwracamy się do Pani o poparcie budowy stadionu lekkoatletycznego z atestem PZLA i umożliwienie wszystkim biegaczom bezpłatnego korzystania z tego obiektu.
Z poważaniem,
W imieniu ostrowieckich entuzjastów biegania
Anna Bober
Prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia Biegaczy „OstroBiec”
Krzysztof Sidowski
Przedstawiciel ogólnopolskiej akcji Biegam Bo Lubię
Janusz Ozdoba
Prezes UKS Czwórka Ostrowiec Św., wojewódzki koordynator Programu PZLA „Lekkoatletyka dla każdego”
Grzegorz Furmanek
Prezes Świętokrzyskiego Związku Lekkoatletyki