Od 4 grudnia nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na badanie techniczne. Na tą zmianę czekali amatorzy starych pojazdów, którzy co 6 lat musieli wymieniać dowód, bo tyle miejsca zawierał dokument.
- Obecnie, kiedy nie ma miejsca otrzymujemy od diagnosty zaświadczenie i to jest dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego. Od października 2018 roku możemy już jeździć bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia, lecz dokumenty te należy posiadać. Druga zmiana dotyczy zmniejszonych tablic rejestracyjnych. Ustawą zmieniono zapis w art. 60 Prawo o Ruchu Drogowym, gdzie dodano, że zabrania się umieszczania na pojeździe tablic zmniejszonych w miejscu, gdzie nie jest do tego konstrukcyjnie przeznaczone, czyli jeżeli mamy miejsce na dużą tablicę, to nie możemy umieścić tam zmniejszonej. Błędne tablice rejestracyjne skutkują wydaniem negatywnego badania technicznego przez diagnostę - wyjaśnia Karolina Petrykowska, naczelnik Wydziału Komunikacji.
Kolejna zmiana dotyczy zakupu pojazdu w dowolnym miejscu w kraju. Wcześniej był problem z tym, jak pojazd przywieźć bez tablic i ubezpieczenia. W tej chwili można w starostwie, właściwym dla miejscowości, w którym kupujemy pojazd dokonać jego rejestracji czasowej, ze względu na miejsce zakupu pojazdu lub jego odbioru. Od 5 grudnia br. można też jeździć bez dokumentu prawa jazdy, co nie oznacza, że można jeździć bez uprawnień. Przepis pozwala na to, aby dokumentu nie posiadać przy sobie. Można natomiast pobrać aplikację obywatel.gov uzyskać i dostęp do elektronicznego prawa, by okazać go w razie awarii systemu podczas kontroli drogowej.
W czerwcu 2021 r. interesanci będą mieli możliwość rejestracji przez salon sprzedaży samochodu, który będzie mógł w imieniu właściciela zarejestrować pojazd. Od października 2022 roku zniknie nalepka na szybę i karta pojazdu. Kolejna zmiana to możliwość pozostawienia tablic rejestracyjnych bez względu na poprzednie miejsce zarejestrowania. Kolejną zmianą jest czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego. Do tej pory przepis dotyczy dużych pojazdów powyżej 3,5 tony. Natomiast będzie możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, na przykład na czas dłuższego remontu. Obecnie nie są znane jeszcze szczegóły wprowadzenia tej nowelizacji.