Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Wydarzyło się w Urzędzie Marszałkowskim, czyli przegląd najważniejszych informacji.

Wydarzyło się w Urzędzie Marszałkowskim, czyli przegląd najważniejszych informacji.

STATUETKI “ŚWIĘTOKRZYSKIEGO ANIOŁA DOBROCI” WRĘCZONE


Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach – to laureaci tegorocznej edycji plebiscytu „Świętokrzyski Anioł Dobroci”. Zwycięzcy zostali wybrani spośród 26 zgłoszeń w kategoriach indywidualnej i zespołowej. Podczas uroczystości w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach statuetki „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” nagrodzonym wręczyli przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, wicemarszałek Renata Janik oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof Słoń.

Konkurs „Świętokrzyski Anioł Dobroci”, będący jedyną tego typu inicjatywą o charakterze regionalnym, wpisał się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń województwa świętokrzyskiego.

Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na pracę wykonywaną przez ludzi w różnych instytucjach pomocy i integracji społecznej oraz organizacjach pozarządowych niosących pomoc w najtrudniejszych chwilach życia.

Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

w kategorii indywidualnej – przeznaczonej dla osób, które ze szczególnym zaangażowaniem i poświęceniem niosą pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej – Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Magdalena Gościniewicz to wieloletni pracownik pomocy społecznej. Od 2000 roku pełniła funkcję zastępcy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, a od 2021 roku jest jej dyrektorem. Z jej inicjatywy MOPR realizuje usługi specjalistyczne świadczone w zakresie pielęgnacji i rehabilitacji, co stanowiło w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rozwiązanie nowatorskie. Dzięki rozszerzeniu usług wiele osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji otrzymało szansę na samodzielność. Była organizatorką procesu wdrożenia realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Pomysłodawczyni i organizatorka mieszkań chronionych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Pierwsze mieszkanie zostało uruchomione w 2004 r. Inicjatorka uruchomienia środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Współorganizator i koordynator projektu „Posiłek za pracę” aktywizującego osoby bezrobotne oraz projektu dotyczącego uruchomienia Klubów oraz Świetlic Środowiskowych „4 Kąty”. W okresie pandemii COVID-19 organizowała pomoc materialną i finansową dla DPS, placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zorganizowała i uruchomiła działalność punktów szczepień powszechnych, oraz mobilny punkt szczepień i transport do punktów szczepień. Organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy: Punkt Pomocy dla Obywateli Ukrainy, kursy języka polskiego i kursy zawodowe, zajęcia sprzyjające integracji i adaptacji w Polsce. Otrzymała liczne odznaki i nagrody: Odznakę Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Odznakę Honorową PCK IV i III stopnia, Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

w kategorii zespołowej – dla jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w zakresie pomocy społecznej, tworzących i wdrążających innowacyjne projekty – Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach.
Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach funkcjonuje od 2000 r. i prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo na zlecenie Powiatu Staszowskiego. Zapewnia pomoc dla 100 osób wymagających opieki i pielęgnacji. Mieszkańcami Domu są osoby starsze i niepełnosprawne. Placówka zapewnienia także opiekę i rehabilitację w ZOL znajdującym się przy domu pomocy społecznej. DPS nawiązał współpracę z grupą wolontariuszy z LO w Staszowie oraz Stowarzyszeniem Wincentyńska Młodzież Maryjnej. W ramach współpracy odbywają się spotkania świąteczne, przedstawienia, bale karnawałowe, koncerty. Dyrekcja domu pozyskuje dodatkowe środki na remonty, adaptację i wyposażenie DPS (montaż windy, poszerzenie drzwi, dostosowanie łazienek).

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło łącznie 26 zgłoszeń w tym: 15 o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 11 w kategorii zespołowej.

W Muzeum Narodowym w Kielcach – dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich – odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2022/2023 w województwie świętokrzyskim. Podczas uroczystego spotkania marszałek województwa Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś uhonorowali artystów, twórców, osoby działające na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, wręczając Świętokrzyską Nagrodę Kultury.

Świętokrzyską Nagrodą Kultury każdego roku Zarząd Województwa honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Przyznawane są nagrody I stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Natomiast nagrody II stopnia wręczane są za osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego może przyznać także honorową nagrodę w postaci statuetki.

Decyzję o przyznaniu nagród podjęła Kapituła Świętokrzyskiej Nagrody Kultury w składzie: Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiego – przewodniczący Komisji oceniającej, Agnieszka Buras – przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Rudnicka – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, oraz przedstawiciele świata kultury: Krystyna Nowakowska, Marian Rumin, Grzegorz Cuper. W bieżącym roku w odpowiedzi na zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Świętokrzyskiej Nagrody Kultury wpłynęły 22 wnioski. Wybór kandydatów dokonany przez Kapitułę Świętokrzyskiej Nagrody Kultury zaakceptował Zarząd Województwa w dniu 28 września 2022 r.

Wręczenie nagród miało miejsce podczas Inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2022/2023 w województwie świętokrzyskim, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Nagrody wręczali laureatom marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

Świętokrzyskie zakończyło negocjacje z Komisją Europejską nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Ustalenia jego zapisów ruszyły w połowie marca tego roku, a w miniony piątek, 14 października delegacja z regionu świętokrzyskiego z udziałem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, wicemarszałek Renaty Janik oraz kierownictwa departamentów odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy unijnych spotkała się w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej, by zwieńczyć intensywny okres prac nad projektem dokumentu. W ramach programu do rozdysponowania na przedsięwzięcia inwestycyjne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz dotyczące zadań realizowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego+ zarezerwowano dla regionu kwotę 1 mld 456 mln euro, czyli ok. 7 mld zł.

Również w zakresie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej istotnym jest, że udało się wynegocjować z Komisją Europejską zastosowanie wsparcia w formie dotacji dla inwestycji w budynki użyteczności publicznej dla gmin, w których wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik Gg), jest niższy niż średnia dla regionu. Za sukces należy też uznać możliwość dotacyjnego wsparcia na rzecz magazynów energii, uzupełniających instalacje odnawialnych źródeł energii.

W ramach programu FEŚ 2021-2027 w szerszym niż dotychczas zakresie będzie możliwa realizacja działań za pomocą instrumentów terytorialnych tj. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT), które będą odpowiedzią na problemy danego obszaru i potrzeby społeczności lokalnej. Zintegrowane podejście pozwoli na przygotowanie przez jednostki samorządu terytorialnego projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów i zaspokajania potrzeb danego obszaru ujętych w strategii terytorialnej. Instrument ZIT będzie wykorzystywany do wspierania miejskich obszarów funkcjonalnych (MOF).

Oprócz ZIT będzie wdrażany również Inny Instrument Terytorialny (IIT), który jest nowym instrumentem terytorialnym i będzie wdrażany po raz pierwszy w perspektywie 2021-2027, zachęcając różne podmioty do wzajemnej współpracy (partnerstwa JST) na obszarach strategicznej interwencji oraz innych obszarach (np. problemowych, inwestycyjnych, czy o szczególnym potencjale turystycznym lub kulturowym) wynikających ze strategii terytorialnych. Jednocześnie z pomocą instrumentu IIT możliwa będzie realizacja przez pojedyncze gminy przedsięwzięć rewitalizacyjnych, ujętych w Gminnych Programach Rewitalizacji.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Ponadto, w perspektywie 2021-2027 będzie również wdrażany instrument RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność) skupiony na oddolnym, wspólnym planowaniu i realizowaniu działań wynikających z Lokalnych Strategii Rozwoju, kierowany przez Lokalne Grupy Działania (LGD). Dzięki wzajemnej współpracy, aktywizacji lokalnych interesariuszy istnieje ogromna szansa na realizację projektów dopasowanych do miejscowych potrzeb, wspierających przy tym tworzenie sieci kontaktów i współpracę z innymi partnerami.

Wynegocjowano również możliwość realizacji kompleksowych projektów dotyczących cyfryzacji jednostek ochrony zdrowia, jak również możliwość dofinansowania infrastruktury biznesowej – sprzyjającej lokowaniu działalności gospodarczej, mającej znaczny wpływ na budowę potencjału gospodarczego naszego regionu.

We wtorek 25 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Honorowego obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów, zaplanowanych na 12 lipca 2023 r. Marszałek województwa Andrzej Bętkowski wręczył akty powołania członkom Komitetu – przedstawicielom duchowieństwa, parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, samorządowcom, działaczom kultury, historykom. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś oraz dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego Małgorzata Rudnicka i dyrektor Gabinetu Marszałka Anna Ciulęba.

W Komitecie Honorowym obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów zasiądą:


biskup kielecki Jan Piotrowski
Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Mirosław Gębski, starosta kielecki
Artur Berus, starosta skarżyski
Cezary Błach, burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów
Dariusz Skiba, burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn
dr hab. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
nadkomisarz dr Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach
nadbrygadier Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach
płk Piotr Hałys, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
Michał Kotański, dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach
Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach
Przemysław Predygier, dyrektor TVP 3 Kielce
Janusz Knap, prezes Radia Kielce
Dr nauk humanistycznych Katarzyna Bernat, dyrektor ds. informacji i publicystyki Radia eM Kielce
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach
Ewa Kołomańska, prezes Fundacji „Pomnik – Mauzoleum w Michniowie”
Podczas spotkania rys historyczny wydarzeń z 12-13 lipca 1943 roku – pacyfikacji wsi Michniów oraz historię powstania Mauzoleum w Michniowie przedstawiła Ewa Kołomańska, prezes Fundacji „Pomnik – Mauzoleum w Michniowie”

.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy