Prawie 150-osobowa reprezentacja ostrowieckiego hufca ZHP na czele z harcmistrzem Dariuszem Czupryńskim od piątku brała udział w Betlejemskim Zlocie w stolicy polskich Tatr - Zakopanem. Podczas zlotu harcerze uczestniczyli w ogniobraniu, koncertach, grach miejskich, zapalili znicze na grobie twórców polskiego harcerstwa - Olgi i Andrzeja Małkowskich. W ten sposób przygotowywali się do głównej uroczystości, czyli odebrania Betlejemskiego Światła Pokoju od słowackich skautów. Nastąpiło to w niedzielę (16 grudnia) podczas uroczystego nabożeństwa w kościele p.w. św. Józefa w słowackiej miejscowości Svit koło Popradu.
Ostrowieccy harcerze, jako reprezentanci Chorągwi Kieleckiej ZHP im. Stefana Żeromskiego odebrali światło z rąk naczelnik ZHP hm. Anny Nowosad. W delegacji z komendantem hm. Dariuszem Czupryńskim znaleźli się: dh Jakub Bartnik i zuch Anna Kozieł. Po odebraniu ognia przez wszystkie delegacje, tuż po mszy św. kilku harcerzy hufca Ostrowiec złożyło Przyrzeczenie Harcerskie na ogień z Betlejem. Byli to: Wojtek Zaremba, Wiktoria Wójcik, Aleksandra Przydatek, Zuzanna Mucha, Jakub Mazurek oraz ks. Piotr Sałaga. Zuch Anna Kozieł złożyła obietnicę zuchową i otrzymała znaczek zuchowy.
W drodze powrotnej, harcerze zatrzymali się w Krakowie i wzięli udział w jarmarku bożonarodzeniowym.
Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane mieszkańcom Ostrowca podczas spotkania wigilijnego w Rynku (piątek, 21 grudnia o godz. 17).
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Tegoroczne hasło BŚP brzmi "Światło, które łączy".