- Jesteśmy pierwszym powiatem w regionie, który rozpoczął budowę takiego SOR-u i jedynym, który otrzymał na ten cel tak wysokie dofinansowanie z ministerstwa – mówi starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, informując, że na zadanie udało się pozyskać blisko sześć milionów złotych. - Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, od którego każdy zaczyna pobyt w lecznicy, cieszy więc fakt, że będziemy mieć obiekt na miarę XXI wieku, przystosowany do potrzeb pacjentów i pracowników.
Nowy budynek oddziału ratunkowego, o powierzchni blisko 1200 m kw., wznoszony jest w północnej części działki, pomiędzy skrzydłami A, B i C i docelowo połączony zostanie z istniejącym skrzydłem “B” za pomocą dwóch łączników. W przestronnym obiekcie wydzielony ma być obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, zostaną utworzone sale resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej oraz obserwacji. Będzie punkt konsultacyjny oraz zaplecze administracyjno-gospodarcze. Główne wejście, zarówno dla pacjentów docierających do SOR samodzielnie jak i karetek, zlokalizowane ma być od strony wschodniej. Wykonane będzie w poziomie sąsiadującego terenu tak, by nie stanowiło bariery architektonicznej dla osób poruszających się na wózku. Z myślą o niepełnosprawnych przewidziano też sanitariaty z powierzchnią manewrową i kompletem poręczy oraz ceramiką przystosowaną do ich potrzeb.
W związku z budową SOR zmianie ulegnie układ dróg komunikacji wewnętrznej.
Nowy zakłada wykorzystanie istniejącego zjazdu z drogi publicznej, a w zakresie komunikacji wewnętrznej – istniejącej drogi prowadzącej od strony północnej wzdłuż zespołu budynków szpitala w kierunku południowym. Do podjazdu dla karetek zaprojektowano nowy fragment drogi wewnętrznej. Dodatkowo, przy podjeździe, w pobliżu wejścia głównego na SOR powstanie parking z 11 miejscami postojowymi.
- Rozbudowa ma z jednej strony zapewnić funkcjonowanie SOR w jego dotychczasowej lokalizacji przez czas trwania budowy, natomiast docelowo pozwolić na bezpośredni transport pacjentów, znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia do planowanego oddziału, zgodnie z przepisami – dodaje Z. Duda. - Dzięki zaprojektowanym zmianom w szczególności bezkolizyjnemu wydzieleniu drogi chorych chodzących i pacjentów leżących szpitalny oddział ratunkowy będzie funkcjonował zgodnie z obowiązującymi przepisami, co polepszy standard pracy lekarzy, jak i zapewni lepszą opiekę nad chorymi.
Inwestycja o wartości ponad 10 mln zł prowadzona jest przez Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Zgodnie z harmonogramem robót, całość ma być gotowa z końcem lutego 2020 roku.