Deficyt kadry medycznej to wyzwanie, z którym polskie szpitale borykają się od dłuższego czasu. Ostatni rok i epidemia jeszcze bardziej spotęgowały ten problem, zwłaszcza w zakresie lekarzy specjalistów. Mając tego świadomość władze powiatu wspólnie z dyrekcją PZOZ w Starachowicach aktywnie poszukują nowej kadry medycznej, nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Efektem tych działań jest zatrudnienie dziewięciu nowych lekarzy specjalistów w PZOZ w Starachowicach. Są to wykwalifikowani medycy z Białorusi i Ukrainy, których kompetencje zostały potwierdzone przez obowiązujące w Polsce regulacje prawne. Będą oni doskonalić swoje umiejętności pod okiem specjalistów ze szpitala po to, aby w niedługim czasie móc samodzielnie leczyć i operować pacjentów lecznicy.
- O kwestii zabezpieczenia profesjonalnej kadry medycznej dla naszego szpitala myślimy kilka lat do przodu. Dzięki odważnym i konsekwentnym decyzjom już dziś możemy współpracować z nowymi medykami - przyznaje starosta starachowicki Piotr Babicki, nie ukrywając że logistycznie było to duże przedsięwzięcie.
- Nawiązaliśmy kontakt z prezesem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, który od kilku lat zatrudnia lekarzy z Białorusi. Dziś pracuje tam ponad 40 lekarzy ze Wschodu. Korzystając z pomocy profesjonalnej agencji rekrutacyjnej nawiązaliśmy kontakt ze specjalistami w celu ich rekrutacji - informuje Robert Sowula, członek zarządu powiatu.
W efekcie, do szpitala w Starachowicach trafiło dziewięciu lekarzy ze Wschodu - siedmiu z Białorusi i dwóch z Ukrainy.
- Pozyskaliśmy lekarza medycyny sądowej - patologa, patomorfologa, dwóch chirurgów, dwóch anestezjologów, dwóch pediatrów, lekarza medycyny ogólnej oraz specjalistę medycyny ratunkowej - wymienia dyrektor szpitala Grzegorz Kaleta. - Jest to bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę obecne problemy z kadrą medyczną i perspektywę kilku najbliższych lat. Na 394 lekarzy specjalistów, pracujących obecnie w PZOZ, aż 27 nabyło już prawa emerytalne, a 27 nabędzie je wkrótce, w ciągu 5 najbliższych lat.
Wśród zatrudnionych medyków znajdują się specjaliści z bogatym dorobkiem zawodowym, zatrudnieni w szpitalach rejonowych, wojewódzkich i uniwersyteckich klinikach. Niektórzy pełnili funkcję ordynatorów, a nawet zastępcy dyrekcji. Mają na swoim koncie publikacje naukowe w pismach medycznych.