Wartość całego projektu, realizowanego w latach 2019-2021 to ponad 15 mln zł. Jednym z jego elementów jest zakup ponad 300 terminal. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, mieszkańcy, bez konieczności wychodzenia z domu będą mogli załatwić wiele spraw urzędowych i nie tylko za pośrednictwem domowego komputera.
- Składam ogromne podziękowania na ręce pracowników Urzędu Miejskiego Referatu Obsługi Informatycznej oraz Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, bo to ich ciężka praca sprawiła, że napisali świetny projekt, który zyskał uznanie komisji oceniającej - mówił podczas konferencji prezydent Marek Materek. - Podziękowania kieruję również do pana marszałka i pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Ten projekt wprowadzi Starachowice w XXI wiek, to będzie prawdziwa rewolucja cyfrowa w naszym mieście.
W ramach projektu zostaną uruchomione 3 systemy teleinformatyczne w 22 podmiotach wykonujących zadania publiczne - szkołach, przedszkolach, Urzędzie Miejskim, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Starachowickim Centrum Kultury, bibliotekach, Centrum Usług Wspólnych i Referacie Polityki Senioralnej.
Udostępnione zostaną takie usługi, jak: e-dziennik, informacja o wysokości należnego podatku oraz możliwość jego opłacenia za pomocą aplikacji mobilnej, itp.
- Są cztery warunki, które Polska powinna wypełnić, aby się rozwijać. Są to: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka, sprawna administracja i dobre prawo – przyznał marszałek Adam Jarubas. - Sprawna administracja to taka, która nie zajmuje dużo czasu, nie absorbuje mieszkańców i wychodzi im naprzeciw skracając i usprawniając procedury administracyjne oraz daje możliwości zdalnego załatwienia wielu spraw nie wychodząc z domu za pośrednictwem swojego komputera. Wiemy, że seniorzy sobie bardzo dobrze radzą z nowoczesnymi technologiami i potrafią je obsługiwać. Często na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora są zajęcia informatyczne. Dzięki takim projektom wszyscy będziemy mogli wykorzystywać zdobycze nowych technologii.
Wsparcie projektu z zakresu TIK spowoduje zwiększenie ich dostępności oraz znacząco wpłynie na możliwość swobodnego poruszania się w realiach cyfrowej rzeczywistości samorządu m.in. przez osoby starsze i osoby niepełnosprawne.
- Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom mieszkańcy będą mieli możliwość załatwienia wielu urzędowych spraw przez internet za pośrednictwem swojego profilu zaufanego, będą mieli udostępnioną platformę na której będą mogli taki profil założyć - informuje Paweł Latała z Referatu Obsługi Informatycznej Urzędu Miejskiego. - Za pośrednictwem internetu będą mogli np. wynająć halę sportową, zarezerwować termin zawarcia ślubu w USC, sprawdzić swoje dane np. odnośnie opłat za odpady komunalne, w razie konieczności wprowadzić zmiany.
Kolejnym z elementów projektu jest montaż systemu telefonicznego VoIP, który będzie obsługiwany we wszystkich jednostkach prowadzonych przez gminę Starachowice. Program ten zakłada pełną informatyzację urzędu i wszystkich jednostek podległych. Komunikacja będzie się odbywać niewielkim kosztem w oparciu o wcześniej wybudowany światłowód.
Ciekawostką będzie nowoczesny system do głosowania dla radnych Rady Miejskiej.
- Obowiązek wprowadzenia takiego systemu nałożyła na samorządy ustawa ale my zaplanowaliśmy to wcześniej w tym projekcie – informuje Paweł Latała. - Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom technologicznym każdy z mieszkańców będzie miał możliwość m.in. zadania pytań radnym Rady Miejskiej w prowadzona na żywo transmisja obrad Rady Miejskiej zostanie rozbudowa o nowe elementy.
Rozwój elektronicznej administracji w Starachowicach wzmocni potencjał administracji oraz zwiększy dostęp elektronicznych usług dla obywateli.