System Zbierania Elektrycznych Śmieci będzie służył mieszkańcom przez następne lata i będzie wspierał proces selektywnej zbiórki odpadów. Pojemniki zostały zakupione i będą obsługiwane bezpłatnie przez lidera w branży przetwarzania elektrycznych śmieci firmę MB Recycling.
- Charakterystyczny czerwony kolor pojemników nawołuje do działania, a grafika kontenerów informuje jakiego rodzaju sprzęt można tam umieszczać. Dodatkowo dla bezpieczeństwa zbiórki każdy z pojemników posiada opomiarowanie wypełnienia oraz dodatkowe zabezpieczenia chroniące środowisko przed niebezpiecznymi substancjami z elektroodpadów i baterii - wyjaśnia prezes MB Recycling Bartłomiej Hajduk.
Starachowice to kolejne miasto, które podjęło inicjatywę na rzecz wsparcia mieszkańców w odpowiedzialnym pozbywaniu się zużytych elektroodpadów. Już od dziś starachowiczanie nie muszą jechać do gminnego PSZOK- u, żeby pozbyć się zepsutej suszarki czy tostera, a łatwo i wygodnie wyrzucą zużyty sprzęt blisko swojego domu.
- To duże wsparcie dla selektywnej zbiórki odpadów. Mamy nadzieję, że rozwiązanie systemu pojemników będzie ułatwieniem dla Starachowiczan i pozwoli zadbać o ich bezpieczeństwo i środowisko naturalne - mówi prezydent Marek Materek.
Czerwone pojemniki staną na os. Orłowo (ul. Stalowa), ul. Iglastej przy skrzyżowaniu z ul. Lipową, parkingu przy Galerii Handlowej "Skałka", parkingu przy cmentarzu, w okolicy kompleksu szkolno-sportowego przy al. św. Jana Pawła II i zatoczce autobusowej przy al. Niepodległości.
Na czerwonych pojemnikach umieszczono wizerunek pszczoły. Nie jest to przypadek - to deklaracja firmy MB Recycling, że w miastach, gdzie znajdują się pojemniki na elektryczne śmieci powstaną również pasieki z ulami zbudowanymi z elementów z odzysku zużytego sprzętu.
Projekt zbiórki Elektrycznych Śmieci będzie wspierany przez Fundację Odzyskaj Środowisko w zakresie edukacji ekologicznej, skierowanej do mieszkańców i uczniów szkół w Starachowicach. Szkoły zostaną zaproszone do uczestnictwa w Szkolnym Centrum Recyklingu - platformie edukacji ekologicznej, gdzie fundacja będzie upowszechniać wiedzę o zagrożeniach i szansach zawartych w elektrycznych śmieciach i bateriach. Partnerem projektu w zakresie edukacji ekologicznej jest Organizacja Odzysku CCR. Poza tradycyjnymi spotkaniami czy lekcjami planowane jest udostępnianie materiałów i organizacja konkursów dla szkół online.