Latem, gdy świeci słońce i wokół panuje wysoka temperatura, idealnym deserem są lody. Są zwykle słodkie, tłuste i kaloryczne, jednak wcale nie musi to być regułą. Śmietana i cukier to typowe, ale nie obowiązkowe składniki lodów. Ich podstawowymi składowymi mogą być również chude mleko, jogurt, owoce, soki czy woda. O wyjątkowym smaku, barwie, konsystencji i wartości odżywczej lodów w dużej mierze decydują również dodatki w postaci rozdrobnionych orzechów, kakao, kawy czy przypraw. Aby uzyskać nietypowy czy wyrazisty smak i kolor lodów, producenci często dodają również sztuczne słodziki, aromaty i barwniki.
Nie tylko kalorie
Najbardziej kaloryczne są lody na bazie śmietany, żółtek jaj i cukru, najmniej – te przyrządzane z chudego mleka, jogurtu i soków owocowych. Na przykład, 100 g lodów śmietankowych dostarcza 160 kcal i 8,5 g tłuszczu, z kolei 100 g lodów mleczno-owocowych to 116 kcal i zaledwie 2,5 g tłuszczu. W zależności od receptury lody mogą dostarczać również innych cennych składników. Lody powstałe z produktów mlecznych mogą być dobrym źródłem wapnia, te z dużą ilością owoców – potasu, z kolei te wzbogacone orzechami będą dostarczać wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Orzeźwiające sorbety
Lody przyrządzane ze zmiksowanych owoców i soków owocowych uważane są za jedne z najzdrowszych i najbardziej naturalnych. Są praktycznie beztłuszczowe, dostarczają niewielu kalorii (zwłaszcza jeśli nie są dosładzane cukrem), a dodatkowo są źródłem występujących w owocach witamin, składników mineralnych i dobroczynnych polifenoli. Dodatkową zaletą sorbetów jest to, że są niezwykle orzeźwiające i znakomicie gaszą pragnienie w upalne dni.
Lody wodne
Jak nazwa wskazuje, podstawowym składnikiem tego typu lodów jest woda. O ich walorach sensorycznych decyduje głównie dodatek substancji słodzących (cukru, syropu, słodzików), owoców, soków owocowych i barwników. Mimo zawartych cukrów lody wodne są zdecydowanie mniej kaloryczne od lodów śmietankowych, gdyż zawierają minimalne ilości tłuszczu.
Lody jogurtowe
Ich zaletą jest niższa kaloryczność wynikająca z mniejszej zawartości tłuszczu w porównaniu z lodami tradycyjnymi, które zawierają tłustą śmietanę. Lody przyrządzone na bazie jogurtu mogą być dobrym źródłem białka, wapnia i witamin z grupy B. Są szczególnie wartościowe, jeśli zawierają żywe kultury bakterii (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium). Takie lody mają właściwości probiotyczne, a więc wspomagają rozwój i zachowanie prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.
Jakie wybrać dodatki?
O kaloryczności deserów lodowych w znacznej mierze decydują nie same lody, ale zdobiące je dodatki. Bita śmietana, słodkie sosy, czekolada, herbatniki, cukrowe posypki sprawiają, że nawet mało kaloryczny deser staje się „bombą kaloryczną”. Jeśli chcemy uniknąć nadmiaru zbędnych kalorii, jako dodatek do lodów wybierajmy owoce. Odżywcze bakalie i tarta czekolada (zwłaszcza gorzka) mogą być również wartościowym uzupełnieniem mroźnego deseru, pod warunkiem, że nie dodamy ich zbyt dużo.
dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska