Podczas akcji 16 listopada w godzinach 9.00-14.00 w ŚCO będą dostępne bezpłatnie:
Mammografia – dla pań w wieku 45-74 lat, zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi badanie należy wykonywać regularnie, co 2 lata. Rejestracja na mammografię: 607 77 88 88. (konwencjonalna i na podłożu płynnym – dwa badania podczas jednej wizyty) – dla pań w wieku 25-64 lat, zgodnie z Programem profilaktyki raka szyjki macicy badanie należy wykonywać regularnie, co 3 lata. Kobiety w wieku od 25 do 64 lat, obciążone czynnikami ryzyka (zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) powinny wykonywać cytologię co 12 miesięcy. Rejestracja na cytologię: 609 99 00 33.
Nauka samobadania piersi na fantomach – dla wszystkich chętnych pod kierunkiem amazonek ze Świętokrzyskiego Klubu Amazonki.
Edukacja w zakresie profilaktyki onkologicznej i kolportaż materiałów edukacyjnych.
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych badań i edukacji!
Jak się przygotować do badań Cytologia jest badaniem całkowicie bezbolesnym i bezpiecznym dla kobiety. Polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy (przez położną lub ginekologa) do oceny pod mikroskopem. Podczas badania wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku (wziernik i szczoteczkę cytologiczną). Wykonywana regularnie, co trzy lata, cytologia pozwala na wykrycie stanów przednowotworowych i nowotworu w stadium przedinwazyjnym, kiedy nie występują jeszcze żadne objawy i możliwe jest pełne wyleczenie.
Jak się przygotować do cytologii
wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy
infekcja wirusem HPV
wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego, duża liczba partnerów seksualnych
liczne ciąże i porody, szczególnie w młodym wieku
przewlekłe stany zapalne pochwy
wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
niski status socjoekonomiczny, niewłaściwa dieta, niski poziom higieny osobistej
palenie papierosów.
Mammografia (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka piersi. Polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich piersi w dwóch projekcjach, dla zobrazowania struktury gruczołu piersiowego. Dawka promieniowania podczas mammografii jest niska, nie przekracza 1/6 dawki promieniowania, które naturalnie przyjmujemy z atmosfery. Badanie jest bezpieczne, a zastosowany przez chwilę ucisk piersi w mammografie nie uszkadza ich i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Badanie trwa kilka minut i pozwala wykryć zmiany wielkości 3 mm (guzki i mikrozwapnienia). Nie każda wykryta zmiana jest rakiem, ale każda wymaga zdiagnozowania.
Jak się przygotować do mammografii
Mammografię najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (w ciągu 10 dni od pierwszego dnia miesiączki), kiedy piersi są miękkie i mniej wrażliwe na dotyk.
W dniu badania nie należy stosować dezodorantu ani talku/pudru, ponieważ te środki mogą zaburzyć obraz mammograficzny.
Warto założyć wygodną, dwuczęściową odzież, którą będzie można łatwo zdjąć do badania.
Nie należy zakładać biżuterii/ ozdób na szyję i uszy.
Należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.
Z Programu profilaktyki raka piersi wyłączone są pacjentki z dziedzicznie uwarunkowanym ryzykiem zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, ze względu na to, że są one objęte opieką w ramach programu “Opieka nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” na etapie “Nadzór i badania diagnostyczne” realizowanego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.