Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

30 lecie szkoły w Lechówku

30 lecie szkoły w Lechówku

Budynek szkoły powstał dzięki inicjatywie mieszkańców i dbają oni o niego jak o własny dom. Corocznie z Funduszu Sołeckiego przekazywana jest pula pieniędzy na inwestycje wokół szkoły. Dzięki tym funduszom m.in. ogrodzono boisko siatką oraz wybudowano piękną altanę przy szkole, która będzie służyła również jako sala lekcyjna do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu.15 czerwca zaplanowana jest uroczystość z okazji Jubileuszu 30-lecia. Dyrekcja, Społeczność Szkoły oraz Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Lechówka przygotowali podniosłą uroczystość, a dzięki wsparciu sponsorów będzie ona wzbogacona o wiele atrakcji.

Historia szkoły w Lechówku sięga okresu międzywojennego, czyli około 1920 roku. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był pan Plak. Była to wówczas szkoła 4 klasowa. Następnym nauczycielem i kierownikiem szkoły była pani Dziedzic. Po wojnie szkoła ponownie zaczęła funkcjonować i kierownictwo kolejno obejmowali: pan Kaczanowski, pani Gulińska, pan Sawicki, pan Góra, pani Włodarczyk, pani Bac i kolejna pani Włodarczyk. Szkoła w Lechówku nieprzerwanie funkcjonuje do dnia dzisiejszego jest to Szkoła Filialna Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie. Obecnym dyrektorem jest pan Zdzisław Zwoliński.

          Do 1994 roku szkoła nie posiadała własnego budynku a lekcje odbywały się w wynajmowanych od mieszkańców budynkach. Losy szkoły i warunki w jakich uczyły się dzieci nie były obojętne mieszkańcom Lechówka i Małacentowa. Dlatego w kwietniu 1989 roku dzięki inicjatywie ówczesnej pani Sołtys Janinie Grzywie i Radzie Sołeckiej  zawiązał się Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który swą działalność rozpoczął od zbiórki pieniędzy od mieszkańców na budowę szkoły.

          Do prac przy szkole ruszyli mieszkańcy w czynie społecznym. Miejscowi budowlańcy wykonywali i nadzorowali prace z największą starannością. Ten społeczny zryw zaowocował wylanymi fundamentami już we wrześniu 1989 roku. Rok później wzniesiono ściany i zalano strop. Z przyczyn technicznych budowa została wstrzymana na dwa lata. W 1992 roku dzięki przychylności władzy samorządowej wznowiono budowę a na plac wkroczyła firma budowlana AGAT.

          Powstanie budynku szkoły w Lechówku to zasługa mieszkańców, ich upór, zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do celu doprowadziły do powstania tego obiektu. Napotykali oni na swej drodze szereg trudności ale nigdy się nie poddawali. Naprzeciw ich zmaganiom wyszły instytucje, które doceniły starania Społecznego Komitetu Budowy Szkoły któremu przewodniczył Sołtys Marian Opala i wsparły tą inicjatywę.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

          Finansowanie budowy szkoły przejął Urząd Gminy w Łagowie z wójtem panem Wiesławem Gałką na czele.

Nieocenioną pomoc skierował do Lechówka również ówczesny Kurator Oświaty w Kielcach pan Jan Korczyński, który poprzez osobiste starania pomógł również finansowo.

          Tak oto 5 czerwca 1994 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowego w pełni urządzonego budynku szkoły w Lechówku. Na uroczystość licznie przybyli znamienici goście oraz mieszkańcy Lechówka i Małacentowa.

          Działania społeczne mieszkańców Lechówka wpisane są w geny. Kontynuując poczynania w 2009 roku rodzice jako jedyni w gminie samodzielnie odnowili salę lekcyjną (przy niewielkim wsparciu finansowym Urzędu Gminy), gdzie utworzyli Punkt Przedszkolny poprowadzony przez Stowarzyszenie „Rodzice Dzieciom”, którego Prezesem był pan Zdzisław Zwoliński. Rok później Radni Gminy w osobie pana Marka Bartkiewicza i Zdzisława Zwolińskiego pomogli w pozyskaniu środków z Urzędu Marszałkowskiego na budowę placu zabaw przy szkole. Tu również ruszyła inicjatywa społeczna i wszelkie możliwe do zrobienia własnoręcznie prace wykonali rodzice i młodzież z Lechówka.

          Szkoła w Lechówku jest sercem wsi, to tutaj na jej placu corocznie odbywa się Święto Lechówkaa społeczność licznie gromadzi się na jej placu i bawi w tym dniu.

          Budynek szkoły powstał dzięki inicjatywie mieszkańców i dbają oni o niego jak o własny dom. Corocznie z Funduszu Sołeckiego przekazywana jest pula pieniędzy na inwestycje wokół szkoły. Dzięki tym funduszom m.in. ogrodzono boisko siatką oraz wybudowano piękną altanę przy szkole, która będzie służyła również jako sala lekcyjna do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu.

          15 czerwca zaplanowana jest uroczystość z okazji Jubileuszu 30-lecia. Dyrekcja, Społeczność Szkoły oraz Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Lechówka przygotowali podniosłą uroczystość, a dzięki wsparciu sponsorów będzie ona wzbogacona o wiele atrakcji.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM2IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjM3IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy