Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, były wiceminister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, pochodzący z kielecczyzny Piotr Wawrzyk w okresie od lutego 2022 roku do maja 2023, pełniąc funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiadając m.in. za problematykę konsularną oraz nadzorując zadania wykonywane przez Departament Konsularny, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów oraz poprzez podejmowanie nieuzasadnionych interwencji dotyczących przyspieszenia procedur wizowych, jak też że udostępnił osobie nieuprawnionej informacje objęte tajemnicą służbową. Oskarżony nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
Ale to nie jedyne problemy byłego wiceministra. Jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli, otwarcie Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach przez byłego wiceministra Wawrzyka oraz Centrum Decyzji Wizowych, które w Łodzi otwierał Zbigniew Rau, kosztowało blisko 700 tys. złotych, a środki te były przeznaczone na pokrycie kosztów ich eksploatacji. Pojawiają się opinię, że zarówno otwarcie jednego jak i drugiego biura miało być związane z wyborami parlamentarnymi i pomóc obu posłom wygrać wybory w swoich okręgach. Centrum Informacji Konsularnej miało zostać otwarte w czerwcu 2023 roku i zatrudniać do 50 osób a wszystkie zatrudnione osoby miały być pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w trzech głównych wątkach. Pierwszy wątek dotyczy pośredniczenia w uzyskaniu wiz uprawniających do przyjazdu na terytorium Polski poprzez powoływanie się na wpływy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w polskich placówkach dyplomatycznych, w zamian za korzyści majątkowe lub obietnice ich uzyskania.
Drugi wątek dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez osoby zatrudnione w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w związku z działalnością podejrzanego Edgara K.
Trzeci dotyczy przebiegu prac legislacyjnych związanych ze zmianami ustawy o cudzoziemcach, a następnie prowadzonych na podstawie tej ustawy prac dotyczących wydania lub projektowania rozporządzeń wykonawczych, jak też utworzenia Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi oraz Centrum Informacji Konsularnej w Kielcach.
Od 7 marca 2023 przesłuchano 67 świadków, powstało 96 tomów akt głównych, 81 tomów załączników oraz 30 tomów akt niejawnych.
Edgar K., wykorzystując swoje faktyczne znajomości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z Sekretarzem Stanu Piotrem W., wpływał na przebieg postępowań wizowych prowadzonych w placówkach konsularnych.
- Zgromadzone w toku śledztwa dowody świadczyły, że przekazał on ustalonym osobom zatrudnionym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (w tym do Piotra W.) dane dotyczące co najmniej 607 cudzoziemców, dla których chciał uzyskać wizy w kilkunastu polskich placówkach dyplomatycznych. Wizy udzielono co najmniej 358 z tych osób-mówi Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Śledztwo prowadzi trzyosobowy zespół prokuratorów z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami CBA.