Zgodnie z obowiązującymi zarządzeniami sanitarnymi, podczas nabożeństw liturgicznych może przebywać w strefie żółtej; 1 osoba na 4 metry kwadratowe, zaś w strefie czerwonej 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, biskup Nitkiewicz udzielił do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej wiernym z objawami infekcji, osobom w podeszłym wieku, kobietom w stanie błogosławionym oraz osobom, które czują wielką obawę przed zarażeniem. W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. "czerwonej strefie", biskup ponadto udzielił dyspensy od wspomnianego obowiązku wszystkim osobom przebywającym we wspomnianej strefie podczas jej obowiązywania.
Środki ochrony osobistej (maseczki lub przyłbice zakrywające nos i usta) powinni nosić wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają zwolnienie lekarskie z tego obowiązku zgodnie z przepisami sanitarnymi. Maseczek lub przyłbic powinni używać pracownicy kościelni, będący w kontakcie z innymi osobami, służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowywania do niej, koncelebransi przynajmniej podczas rozdawania Komunii św. i procesji przez świątynię. Parafia powinna powinna zaopatrzyć się w dozowniki płynu do dezynfekcji, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych, przy drzwiach wejściowych powinny też znajdować się informacje przypominające o obowiązku stosowania maseczek. W przypadku gdy ktoś nie posiada maseczki, duszpasterze powinni zaoferować ja nieodpłatnie.
Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjmowanie Komunii św. zarówno do ust jak i na rękę. Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii św., a kapłan lub inny szafarz ją rozdający, powinien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
W sakramencie pokuty i pojednania należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów. Nie wolno używać konfesjonałów zamkniętych (szafowych). W konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu. Należy tam również umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.
W związku ze zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wskazane jest indywidualne nawiedzanie cmentarzy, rozkładając odwiedzanie grobów swoich bliskich na całą oktawę Uroczystości. Duszpasterze proszeni są o rozważenie możliwości zrezygnowania z jednej uroczystej Mszy św. i procesji w dniach 1 lub 2 listopada, a zamiast tradycyjnej Mszy św. odprawianej na cmentarzu, duchowni proszeni są o odprawianie nabożeństw w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej liturgii na cmentarzu, można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, z zachowaniem obowiązujących ograniczeń i wszelkich środków ostrożności. - czytamy w dekrecie biskupa diecezji sandomierskiej Krzysztofa Nitkiewicza, wydanym 17 października 2020 roku, obowiązującym od niedzieli 18 października br.