Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju od 1 lipca 2023 r. realizuje projekt pn. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie buskim , współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Województwa Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet FESW. 10 Aktywni na rynku pracy - Działanie FESW.10.01 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Głównym celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Busku-Zdroju, w szczególności osób długotrwale bezrobotnych, osób młodych, a także osób z innych grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.
W ramach projektu zaplanowano działania aktywizujące łącznie dla 86 osób bezrobotnych, którzy będą mogli skorzystać z takich form pomocy określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jak:
- staże,
- prace interwencyjne,
- zatrudnienie na utworzonych stanowiskach pracy w ramach refundacji kosztów ich wyposażenia lub doposażenia,
- dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.
Uczestnikami projektu, jak już wcześniej wspomniano, mogą być osoby bezrobotne znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, tj. w szczególności osoby takie jak:
- długotrwale bezrobotne,
- młode w wieku 18-29 lat, w tym osoby z grupy NEET, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby opuszczające pieczę zastępczą,
- po 55 roku życia,
- z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, bez kwalifikacji,
- sprawujące opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz powracające na rynek pracy po zakończonym okresie sprawowania opieki,
- reemigranci i imigranci.
Jednakże kwalifikując uczestników do projektu Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju zobowiązany jest do tego, by w pierwszej kolejności brać pod uwagę:
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby młode w wieku 18-29 lat, w tym osoby z grupy NEET, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby opuszczające pieczę zastępczą,
- osoby po 55 roku życia,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby, które po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostały objęte ochroną czasową.
W stosunku do podobnych projektów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju w latach ubiegłych nowością jest obligatoryjne przeprowadzanie oceny kompetencji cyfrowych wśród osób młodych przed przystąpieniem do projektu. W przypadku tych osób młodych, u których kompetencje te będą wymagały obowiązkowego uzupełnienia, przed uzyskaniem wsparcia w ramach projektu będą kierowane na zajęcia w ramach poradnictwa zawodowego, w trakcie których będą miały możliwość podnieść swoją wiedzę i umiejętności w zakresie kompetencji cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania ich w procesie poszukiwania pracy.
Na uwagę zasługuje także to, że te osoby, które chcą ubiegać się o środki na podjęcie działalności gospodarczej, muszą wcześniej ukończyć szkolenie umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.
Łącznie na realizację projektu przewidziano kwotę 1 714 761,67 zł, z czego 1 457 547,40 zł (85%) stanowi dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Pierwszy nabór wniosków skierowany do pracodawców i przedsiębiorców chcących wesprzeć realizację projektu poprzez zorganizowanie u siebie miejsc pracy i aktywizacji zawodowej dla uczestników projektu oraz do bezrobotnych chcących otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej, przewidziano w dniach od 3 do 7 lipca br. Ze szczegółami tego naboru można zapoznać się na stronie internetowej buskiego urzędu pracy. W przypadku gdy nabór ten nie zapewni osiągnięcia wszystkich przyjętych w projekcie wskaźników, kolejne nabory będą ogłoszone w dalszych terminach.