- W jakich godzinach zgodnie z regulaminem można zwiedzać Świętokrzyski Park Narodowy?
Zgodnie z regulaminem zwiedzania i korzystania z walorów przyrodniczo-kulturowych Świętokrzyskiego Parku Narodowego, park można zwiedzać od świtu do zmierzchu, bez względu na porę roku, wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych lub miejscach udostępnionych do działalności edukacyjnej lub turystycznej.
-Czy jest możliwość po uzyskaniu specjalnej zgody wejście na teren parku by uzyskać piękne zdjęcia wschodów i zachodów?
Uzyskanie zgody jest możliwe, ale tylko za zgodą Dyrektora ŚPN, po spełnieniu określonych warunków i tylko w uzasadnionych przypadkach. Więcej informacji na ten temat jest w Zarządzeniu nr 29/2021 Dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego z siedzibą w Bodzentynie, zmieniające Zarządzenie 46/2020 z 29 grudnia 2020 w sprawie udostępniania Świętokrzyskiego Parku Narodowego w celach edukacyjnych, kulturowych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, fotografowania i filmowania.
- Czy za zboczenie z wyznaczonych szlaków mogą grozić jakieś konsekwencję?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody.
-Jakie gatunki zwierząt i rzadko występujących roślin znajdują się na terenie ŚPN?
W skład fauny Świętokrzyskiego Parku Narodowego wchodzą przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem leśnym, jednak znaczącą grupę stanowią gatunki typowe dla terenów otwartych, w tym łąk, gołoborzy czy wód. Największe bogactwo gatunków spotkamy wśród niepozornych i często trudno dostrzegalnych zwierząt bezkręgowych, które reprezentuje blisko 3000 gatunków owadów ( w tym ponad 600 gatunków chrząszczy, ponad 500 gatunków motyli i ponad 300 gatunków pająków). Ich bogactwo dopełniają mięczaki (80 gatunków) i skorupiaki (23 gatunki). Wiele z tych gatunków m.in.: chrząszcze, pachnica dębowa, zagłębek bruzdkowany, wynurt, zgniotek cynobrowy, jelonek rogacz, a także motyl – przeplatka aurinia, wskazuje na naturalny, czy wręcz pierwotny charakter ekosystemów. W Parku i jego otulinie stwierdzono również występowanie m.in.: 14 gatunków płazów, 6 gatunków gadów, blisko 140 gatunków ptaków i 53 gatunki ssaków. Na szczególną uwagę zasługuje płaz – traszka górska – będąca reliktem polodowcowym. Wśród ptaków rzadkie gatunki reprezentuje jarząbek, bocian czarny, dzięcioł średni i białogrzbiety oraz należące do rodziny sów – puszczyk uralski, włochatka i sóweczka. Najłatwiej jest dostrzec ślady bytowania dużych ssaków. Najliczniej występują sarny, dziki i lisy, a także coraz częściej widywane jelenie, łosie i chętnie penetrujące te obszary wilki. Znacznie trudniej wypatrzyć borsuki, bobry, czy bytujące na drzewach popielice, koszatki i orzesznice.
Z Dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego rozmawiał Kamil Garstka.