Radio Rekord Świętokrzyskie mobilne Radio Rekord Świętokrzyskie
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMyIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg==

Cztery województwa uczczą 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Cztery województwa uczczą 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

Symbol historii i jedności

Sygnatariusze listu intencyjnego podkreślili, że współpraca będzie obejmować organizację wydarzeń kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Zaplanowano koncerty, konferencje oraz wydawnictwa, które mają przybliżyć mieszkańcom znaczenie koronacji i jej wpływ na historię Polski.

- Koronacja Bolesława Chrobrego to moment kluczowy dla historii Polski. To nie tylko symbol suwerenności, ale także przynależności do chrześcijańskiego kręgu kulturowego. Podpisanie listu to wyraz szacunku dla naszej przeszłości i odpowiedzialności za przyszłość - mówiła marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Własne inicjatywy województwa świętokrzyskiego

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjI5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Województwo świętokrzyskie wniesie do jubileuszu kilka własnych inicjatyw, m.in. utworzenie "Szlaku Tysiąclecia Korony Polskiej" - trasy samochodowej, kamperowej i wodnej, promującej najważniejsze miejsca historyczne z tego okresu.

- Chcemy stworzyć ofertę turystyczną, która pozwoli Polakom odkrywać bogactwo naszego dziedzictwa - zapowiedziała Renata Janik.

W planach jest również promocja jubileuszu na środkach transportu publicznego, by informacja o obchodach dotarła do jak najszerszego grona odbiorców.

Współpraca ponadregionalna

List intencyjny ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy czterema województwami, które zobowiązały się do wspólnej realizacji wydarzeń o charakterze historycznym i kulturowym. Inicjatywa ma także wzmacniać poczucie wspólnoty mieszkańców regionów oraz zachęcać ich do odkrywania historii i tradycji swoich przodków.

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie, które połączy historię z nowoczesną formą jej promocji.

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Polecamy