Celem kampanii jest zwracanie uwagi na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, niebezpieczeństw związanych z emisją tlenku węgla, ale też zapewnienie edukacji i sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotne jest także przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o konieczności okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych.
„Cichego zabójcy” nie zobaczysz, ani nie poczujesz
Okres jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi ryzyka powstawania pożarów, do których najczęściej dochodzi w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Także w tym czasie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla, który nie bez powodu określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ nie jest on widoczny dla oczu, nie ma smaku ani zapachu.
Kampania zwraca uwagę na następujące kwestie:
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
Więcej szczegółów nt. kampanii oraz więcej informacji można znaleźć TUTAJ.