Spośród wszystkich kandydatów ok. 73% to kandydaci z Powiatu Buskiego, natomiast ok. 27% to osoby spoza naszego Powiatu.
W bieżącym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów do klas pierwszych cieszyły się licea ogólnokształcące, które wybrało blisko 49% absolwentów szkół podstawowych. Drugie miejsce pod względem zainteresowania kandydatów zajęły technika (ok. 45% kandydatów), a trzecie miejsce branżowe szkoły I stopnia (ok. 6%).
Wśród liceów najwięcej - bo 374 uczniów – wybrało w I preferencji I Liceum Ogólnokształcące (1,85 kandydata na jedno miejsce), na drugiej pozycji jest III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadpodstawowych z liczbą 76 kandydatów (1,12 kandydata na jedno miejsce). Zdecydowana większość kandydatów (ok. 49%) planuje podjąć naukę w oddziałach realizujących w zakresie rozszerzonym biologię, na drugim miejscu pod względem popularności uplasowały się oddziały, w których przedmiotem rozszerzonym jest matematyka (ok. 30%).
W technikach największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się w tym roku kierunki: technik informatyk, technik hotelarstwa i technik logistyk. Dużym zainteresowaniem cieszą się także takie kierunki, jak: technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych, technik architektury krajobrazu czy technik budownictwa.
Spośród wszystkich kandydatów ok. 73% to kandydaci z Powiatu Buskiego, natomiast ok. 27% to osoby spoza naszego Powiatu.
Szkoły przygotowały odpowiednią liczbę miejsc dla wszystkich kandydatów, jednak o tym czy kandydaci dostaną się do wybranych szkół i oddziałów zadecydują ich wyniki nauczania. Dla tych, którzy nie dostaną się do wybranych oddziałów szkoły przygotują dodatkowe propozycje.
Kolejnym etapem naboru jest wprowadzanie przez kandydatów ocen i osiągnięć na egzaminie ósmoklasisty, a następnie potwierdzenie przez osoby zakwalifikowane woli podjęcia nauki poprzez złożenie w szkołach pierwszego wyboru oryginałów dokumentów.
Ogłoszenie listy osób przyjętych do szkół ponadpodstawowych nastąpi 28 lipca 2023 r.