Od 24 lipca 2020 r. na terenie województwa świętokrzyskiego obowiązują dwa akty prawa miejscowego - uchwała Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w sprawie określenia "Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego wraz z planem działań krótkoterminowych" oraz w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa świętokrzyskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
W celu przybliżenia samorządowcom z województwa obowiązków oraz zakazów zawartych w tych dwóch uchwałach, Urząd Marszałkowski zorganizował wideokonferencję, podczas której poruszono ważne tematy dotyczące dostępnych narzędzi finansowych i organizacyjnych, które pozwolą na kontynuację realizacji działań naprawczych oraz monitoringowych.
- Ze statystyk wynika jasno: smog powoduje, że każdego roku umiera ponad 40 tysięcy osób. Czyste powietrze i czyste świętokrzyskie to nasz cel. Rząd przeznacza 109 mld złotych na walkę ze smogiem i walkę o czyste powietrze. Jest czas, aby do 2029 roku te środki wydać na działania, które ograniczą emisję spalin. Aby to osiągnąć, ważna jest skuteczna współpraca z samorządowcami - przyanej członek zarządu województwa Marek Jońca i jak podkreśla, świadomość społeczeństwa na temat czystego i zdrowego środowiska jest coraz większa. - W naszym regionie jest do wymiany 160 tysięcy kotłów o niskiej sprawności, nieekologicznych. Ta konferencja przybliża nas do tego celu.
Podczas spotkaniu informację na temat programów Czyste Powietrze oraz Stop Smog przedstawił Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. O zadaniach, jakie spoczywają na jednostkach samorządu terytorialnego, wynikających z Programu ochrony powietrza dla województwa świętokrzyskiego i uchwały antysmogowej mówiła Wioletta Czarnecka, dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Ze strategią finasowania działań naprawczych w ramach przyszłego okresu programowania zapoznał uczestników Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Prelekcje wygłosili także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta i Gminy Morawica i Świętokrzyskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o.
Konferencja została objęta patronatami honorowymi ministra klimatu i środowiska, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz szefa Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.