Festyn rozpoczął się o godzinie 9.00 oferując odwiedzającym szeroki wachlarz atrakcji. Na terenie ośrodka zaprezentowano liczne stoiska wystawowe oraz pole doświadczalne. Goście mogli też zobaczyć nowoczesne technologie rolnicze i innowacje w hodowli zwierząt. Oficjalnego otwarcia dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, podkreślając znaczenie tej inicjatywy dla rozwoju sektora rolniczego w regionie.
Podczas wydarzenia wręczono statuetki dla uczelni oraz instytucji rolniczych, które wyróżniły się współpracą ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Był to moment uznania dla tych, którzy wspierają rozwój rolnictwa poprzez edukację, badania i innowacje. Agnieszka Pietrzak, dyrektor ŚODR, zwróciła uwagę na znaczenie nowoczesnych technologii w rolnictwie - Bardzo dużo się dzieje na polu doświadczalnym. Mamy pokazy dronów do oprysku, do monitorowania upraw. Chcemy też pokazywać rolnikom, jak ważny jest rozwój rolnictwa, wykorzystywanie tych narzędzi służących praktykom Rolnictwa 4.0. Wystawa zwierząt była jednym z głównych punktów programu, prezentując różne gatunki zwierząt hodowlanych, w tym bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu. Hodowcy mieli okazję zaprezentować swoje najlepsze okazy, a specjaliści oceniali zwierzęta pod kątem jakości hodowli. Była to doskonała okazja dla rolników, aby wymienić się doświadczeniami i nawiązać cenne kontakty zawodowe. Agnieszka Pietrzak podkreśliła również inny aspekt wydarzenia - Zależy nam też na tym pierwiastku edukacyjnym. Jest nawet sztuczna krowa. Dzieci niech wiedzą skąd bierze się mleko, niech zobaczą skąd biorą się produkty żywnościowe. Mamy quizy, rebusy, takie wprowadzające troszeczkę informacji też dla tych najmłodszych- mówiła dyrektor.
Minister Siekierski mówił o wszechstronnej roli edukacyjnej wystawy - To jest edukacja dla nas wszystkich. Jest edukacja dla rolników rozmawiających z instytutami, uczelniami, doradcami. Jest edukacja dla instytutów i doradztwa w zakresie potrzeb rolników, co rolnicy by chcieli uzyskać od nauki. Jest też edukacja dla administracji, bo rolnicy mówią o programach. Mówią o tym, że jest za dużo formalności, że wszystkie działania, które są między innymi w agencji restrukturyzacji, są obciążone zbyt dużą biurokracją - wymienił minister. Efekty działań uczelni i instytucji były prezentowane w Strefie Innowacji. Rolnicy mogli zapoznać się z nowymi osiągnięciami elektronicznymi, biologicznymi, chemicznymi i innymi rozwiązaniami. Mają one na celu ułatwić pracę, poprawić efektywność i zmniejszyć koszty.
Politechnika Świętokrzyska wiodła prym prezentując swoje dotychczasowe efekty współpracy z ŚODR. Maszyna do drylowania wiśni i ekonomiczny opryskiwacz do drobnokropistego oprysku ekologicznego sadów jabłoniowych, udowadniają, że to niezwykle owocne działania. Mariusz Porębski, Broker Innowacji ośrodka entuzjastycznie opowiadał o najnowszych planach skupionych wokół produkcji kiszonego czosnku - Nie jest to łatwy proces. Czosnek sam w sobie jest antybiotykiem i skutecznie zwalcza bakterie, które eliminują ten proces zakiszenia. Dzięki współpracy z Instytutem Biotechnologii jesteśmy w stanie wyprodukować taki szczep bakterii, który będzie odporny na to działanie. Ważne, żeby po kiszeniu wszystkie wartości były zachowane, a czosnek stracił element odoru - wyjaśniał.
Jarmark Żywności Tradycyjnej i Regionalnej przyciągnął miłośników lokalnych smaków. Producenci oferowali swoje wyroby, takie jak sery, wędliny, pieczywo, miody i inne regionalne specjały. Była to doskonała okazja do promowania lokalnych produktów i wspierania regionalnych producentów.
Dzień Otwartych Drzwi w Modliszewicach od 17 lat, co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników, co świadczy o jego rosnącej popularności i znaczeniu dla lokalnej społeczności.