14, 16 czerwca 2024, godz. 11.00, Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, ul. Rynek 3
- 14 czerwca – warsztat Archeolog artysta – czyli jak rysować zabytki archeologiczne. Warsztat ma na celu zaprezentowanie metod dokumentacji rysunkowej zabytków archeologicznych. Uczestnicy będą mogli wykonać rysunki pradziejowych, średniowiecznych i nowożytnych artefaktów z krzemienia, ceramiki lub metalu. Zajęcia składać się będą z części teoretycznej oraz praktycznej i zostaną przeprowadzone przez dr. Piotra Mączyńskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i dr Beatę Polit z Muzeum Narodowego w Kielcach. Uczestników prosimy o zabranie ołówka automatycznego (grubość 0,35 lub 0,5 mm), ekierki/linijki oraz gumki do ścierania. Warsztat jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są telefonicznie 41 344 60 96 wew. 307 lub mailowo: b.polit@mnki.pl od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00. Liczba osób: 25. Współorganizator: Instytut Archeologii UMCS w Lublinie
- 16 czerwca – bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy. Prezentowane na wystawie zabytki datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze są źródłem wiedzy o dawnych kulturach i ludach, które zamieszkiwały obszar Ponidzia i Wiślicy. Wśród zgromadzonych na ekspozycji artefaktów można podziwiać m.in. przedmioty będące unikatami w skali kraju, świadczące o dalekich kontaktach handlowych społeczności zamieszkującej prezentowany region. Należą do nich m.in. datowany na okres neolitu miedziany topór z okolic Wiślicy oraz przedmioty wchodzące w skład słynnego skarbu kultury łużyckiej odkrytego przypadkowo w miejscowości Witów.
14–15 czerwca, godz. 12.00, Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, ul. Batalionów Chłopskich 2a
- 14 czerwca – bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej
- 15 czerwca – główny dzień obchodów Europejskich Dni Archeologii
W programie:
- Katarzyna Sobota-Liwoch – archeolog, antropolog i muzealnik, autorka kanału Archeolog w szpilkach – opowie o swojej publicystycznej misji, popularyzacji archeologii i nauk pokrewnych oraz korzyściach płynących ze współpracy z detektorystami.
- Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna – skupiająca pasjonatów, detektorystów z województwa świętokrzyskiego, których celem jest rozwijanie działalności eksploracyjnej, historycznej i edukacyjnej – przedstawi swoje działania od strony prawnej i praktycznej.
- Ponadto warsztaty dla dzieci i młodzieży: stanowiska archeologiczne z piaskownicami, a w nich ukryte skarby, puzzle z zabytkami, malowanki archeologiczne, warsztaty z wyklejania ceramiki, tworzenie ozdób średniowiecznych (zausznice, kabłączki, bransoletki). Do uczestnictwa w Europejskich Dniach Archeologii zapraszamy w godzinach 12.00–16.00. Rezerwacja: tel. +48 41 300 20 69, 306 51 00, tel. kom. +48 730729200, e-mail: wislica@mnki.pl
14-16 czerwca 2024, Europejskie Dni Archeologii 2024 w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12
- Warsztat archeologa – dla najmłodszych. Piątek, 14 czerwca od 11.00 do 12.00. Warsztat pracy archeologa, czyli mini wykopaliska, uczestnicy sami odnajdują obiekty w warstwach ziemi, po czym uczą się je opisywać na kartach inwentarzowych. Zajęcia archeologiczne, których celem jest pokazanie dzieciom warsztatu pracy archeologa. Zapoznanie ich z tym, czym jest archeologia, jakie narzędzia są wykorzystywane i co jest celem badań archeologicznych.
- Uczniowski warsztat archeologa. Sobota, 15 Czerwca od 12.00 do 13.00. Zajęcia mające na celu przybliżenie pracy archeologa uczniom szkół podstawowych. W ich trakcie uczeń pozna na czym polega dokumentacja zabytków i zbiorów. Co robić w chwili odkrycia zabytku, komu należy to zgłosić. Dowie się także o najważniejszych archeologicznych stanowiskach w swojej okolicy.
- Warsztat archeologa dla zaawansowanych. Niedziela, 16 Czerwca od 14.00 do 15.00. Lekcja na temat pracy archeologa i charakterystyki poszczególnych etapów badań archeologicznych oraz zarys archeologii Sandomierszczyzny.
- Wystawa – Archeologia po konferencji. Wystawa (na sali edukacyjnej) posterów jakie prezentowano podczas XXXIX Konferencji Archeologicznej „Badania archeologiczne w Polsce środkowowschodniej, zachodniej Białorusi i Ukrainie w roku 2023”. Odwiedzający będzie się mógł zaznajomić z przekrojem prac badawczych jakie prezentowano w trakcie konferencji. Wystawa będzie dostępna przez wszystkie 3 dni archeologii.
- Wykład – Groby zbiorowe kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza. Piątek, 14 Czerwca od 17.00 do 18.00. Wykład Dr Hab. Marka Florka z UMCS na temat zagadnienia grobów zbiorowych kultury trzcinieckiej z okolic Sandomierza. Wykład dotyczyć będzie niezwykle interesującego aspektu funeralnego w postaci zbiorowych grobów w skrzyniach niekiedy także łączonych z tzw. grobami zmarłych. Zjawisko to jest szczególnie charakterystyczne dla wyżyny sandomierskiej i jak się okazuje wbrew wcześniejszych hipotez nie ogranicza się jedynie do późnej fazy rozwoju kultury trzcinieckiej na tym terenie ale jak wykazały groby w Słupczy można to zjawisko odnosić już do klasycznego okresu jej rozwoju. Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja zestawu przedmiotów kultury trzcinieckiej pochodzących z grobów zbiorowych ze Słupczy i Sandomierza.
- Wystawa – Co nowego w archeologii. Piątek, 14 czerwca od 18.00 do 19.00. Niewielka wystawa na której zostaną zaprezentowane zabytki archeologiczne przekazane do zbiorów muzeum w ostatnim roku.
- Wykład – Archeologia w mediach. Sobota, 15 czerwca od 16.00 do 17.00. Wykład ma celu pokazanie obrazu archeologii we współczesnej popkulturze. Zostaną prześledzone początki wyobrażenia archeologa, jako awanturnika i poszukiwacza przygód. Przybliżone zostaną takie postacie jak Lawrence z Arabii, Percy Fawcett, Roy Chapman, Bronisław Malinowski będący inspiracjami dla Indiany Jonsa. Pokażemy także ile faktycznej pracy archeologa znajduje się w filmach z serii Indiana Jones. Przedstawione będą także inne postacie z popkultury, które stanowiły inspiracje dla Indiany Jonesa. Na końcu zastanowimy się czy archeologia może uciec od właśnie takiego wizerunku.