W kategorii „twórca dzieła lub wydarzenia” nagrodę główną i statuetkę „Gloria”, Komisja Konkursowa pod przewodnictwem starosty kieleckiego Tomasza Plebana przyznała Alicji Trukszyn - dr nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, kulturoznawcy, etnologa, folklorysty, a także wykładowcy akademickiemu.
Alicja Trukszyn od lat z wielkim zaangażowaniem popularyzuje kulturę ludową ziemi świętokrzyskiej, a szczególnie bliski jest jej powiat kielecki i okolice Świętego Krzyża.
- Dla mnie najważniejsze jest byśmy ocalili od zapomnienia to, o czym zapomnieć jest bardzo łatwo - o naszej przeszłości, o naszych korzeniach o naszym dziedzictwie czyli stroju, muzyce, śpiewie, tańcu, o zwyczajach, obyczajach, obrzędach. Pamięć o przeszłości jest bardzo ważna - podkreśla Alicja Trukszyn.
20 lat pracy w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na stanowisku głównego instruktora ds. propagowania dziedzictwa kulturowego pogłębiło jej zainteresowanie kulturą ludową. - Moja przygoda z kulturą ludową zaczęła się od piosenek, od Buskich Spotkań z Folklorem, a potem dotarłam do zespołów ludowych, obrzędowych, kół gospodyń wiejskich, które dzieliły się ze mną swoimi wiadomościami, spostrzeżeniami - opowiada.
Alicja Trukszyn jest doktorantką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na Wydziale Humanistycznym, kierunku filologia polska o specjalności językoznawstwo. Jej praca doktorska poświęcona obrzędowości w kulturze wsi okalających Łysiec jest skarbnicą niezwykle cennych informacji na temat zwyczajów i obrzędów, jakie były kultywowane od wieków na naszej świętokrzyskiej ziemi.
Zainteresowania naukowe Alicji Trukszyn są ściśle związane z ziemią świętokrzyską, szczególnie z regionem łysogórskim i dotyczą nie tylko języka polskiego w tym ludowego, ale też zwyczajów z nim związanych i z historią naszego regionu. Jest autorką wielu artykułów naukowych o tematyce wierzeniowej, zwyczajach i obrzędach ziemi świętokrzyskiej, a także gwarze świętokrzyskie, która jest jej ”oczkiem w głowie”. Zawsze z dumą podkreśla znaczenie gwary i jej ogromną wartość, chce ocalić ją od zapomnienia.
- Jako etnologa folklorysty szczególnie interesuje mnie gwara używana przez mieszkańców podczas celebracji różnych imprez, jakie się na dawnej świętokrzyskiej wsi, a tak naprawdę wokół Łyśca odbywały - mówi. Jest także autorką książek wspaniale dokumentujących bogactwo obrzędów i zwyczajów ludowych : „Kalendarza zwyczajów ludowych. Świętokrzyski rok agrarny”, a także „Miracula świętokrzyskiej stauroteki”.