Świętowanie rozpocznie się o godzinie 12.00 Mszą Świętą w intencji rolników, która zostanie odprawiona w Kościele św. Wawrzyńca w Górnie. Będzie to chwila refleksji i wdzięczności za tegoroczne plony oraz modlitwa o pomyślność na kolejne lata.
Po nabożeństwie, o godzinie 13.15, rozpocznie się uroczysty korowód dożynkowy. Barwna procesja, złożona z przedstawicieli lokalnych społeczności, przejdzie na plac Małej Kadzielni. To moment, który każdego roku wzbudza wiele emocji - mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje ludowe prezentują swoją dumę i szacunek dla ciężkiej pracy rolników.
Oficjalne otwarcie dożynek nastąpi o 13.30. Wójt gminy Górno, Przemysław Łysak, przywita zgromadzonych gości, a następnie starostowie dożynkowi przekażą mu symboliczny chleb. Jest on wyrazem wdzięczności za opiekę nad społecznością. W tym czasie odbędzie się też prezentacja wieńców dożynkowych, których misternie wykonane konstrukcje są prawdziwymi dziełami sztuki ludowej. Każdy wieniec zostanie ośpiewany.
Po oficjalnej części, od 14.20, na scenie wystąpią lokalne grupy artystyczne. Tu będzie można zobaczyć w akcji młodych i doświadczonych artystów, którzy zaprezentują tańce, śpiewy oraz skecze związane z życiem wsi i pracą na roli. Odbędą się także liczne konkursy dożynkowe, w których uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w tradycyjnych zabawach.
Kulminacyjnym punktem programu będzie ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Górno o godzinie 15.10. Wyróżnienie to jest szczególnie prestiżowe, a konkurencja z roku na rok staje się coraz bardziej zacięta.
Po emocjonującym konkursie, zabawa będzie kontynuowana. O 15.30 ponownie wystąpią lokalne zespoły, prezentując kolejne części swojego programu. Zwieńczeniem wieczoru będzie zabawa taneczna z Kapelą „Siema”, która potrwa od 17.00 do 19.00. Ich energetyczne występy gwarantują wspaniałą atmosferę i dobrą zabawę dla wszystkich uczestników.
Na uczestników dożynek czeka również wiele innych atrakcji. Wesołe miasteczko zapewni rozrywkę dla najmłodszych, a stoiska gastronomiczne i rękodzielnicze zaspokoją gusta miłośników tradycyjnych przysmaków i lokalnego rękodzieła. Nie zabraknie też zabaw i konkursów, które przyciągną całe rodziny, a „Uczta Żniwiarza” będzie okazją do skosztowania regionalnych specjałów.
Warto przyjść, kultywować tradycje rolników i pokazać je dzieciom.