Liczba ludności w Polsce (stan na 31 marca 2021 r.)
Polskę zamieszkuje obecnie 38179,8 tys osób. Jest nas mniej niż 10 lat temu. Liczba ludności w kraju nad Wisłą zmniejszyła się aż o 9 % względem 2011 roku. Niestety, jesteśmy narodem starzejącym się. Co piąty mieszkaniec Polski ma już od 60 do 65 lat i ta liczba ciągle rośnie. Polaków w wieku produkcyjnym od poprzedniego spisu ubyło aż 5 procent. Statystyki są zatrważające.
Więcej kobiet niż mężczyzn
W Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn i żyją dłużej – wynika z danych GUS. Choć ich liczba względem poprzedniego spisu powszechnego zmalała – nadal pań jest aż o 3% więcej. Panie nie tylko żyją dłużej, ale lepiej radziły sobie z pandemią koronawirusa. W latach 2020-2021 zmarła blisko połowa więcej mężczyzn, co przełożyło się na statystyki.
Coraz mniej osób pracujących
Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, w Polsce brakuje osób do pracy. Jest coraz mniej dzieci a rośnie liczba seniorów. W wieku poprodukcyjnym jest już blisko ¼ osób zamieszkujących nasz kraj. Oznacza to, że niebawem nie będzie miał kto zarabiać na emerytury osób, które są obecnie w wieku produkcyjnym.
Co jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce?
Jak się okazuje, COVID-19 nie zajął pierwszego miejsca na podium w statystykach śmiertelności. Choroby sercowo – naczyniowe to główne przyczyny śmierci w latach 2020-2021 roku. Koronawirus zajął dopiero trzecie miejsce. I niestety przyczynił się do złych statystyk Narodowego Spisu Powszechnego. W drugim roku trwania pandemii zmarło ponad 91 tys. osób. To tak, jakby połowa Kielc zniknęła z mapy województwa świętokrzyskiego.
Najwięcej zgonów odnotowano wśród mężczyzn. Wynika to z braku dobrych nawyków żywieniowych, nie uprawiania sportu a także zaniedbywaniu profilaktyki i leczenia chorób. Panie dbają o siebie bardziej, są zdrowsze i żyją dłużej. Z powodu pandemii zmarło aż 16 872 mężczyzn więcej niż kobiet, a zgony w wyniku COVID -19 stanowiły blisko 1/5 przyczyn wszystkich zgonów. Drugie miejsce w statystykach śmiertelności zajmują nowotwory.
Ludność wg. definicji krajowej – to stali mieszkańcy Polski, w tym osoby, które przebywają czasowo za granicą (bez względu na okres przebywania), ale zachowały stałe zameldowanie w Polsce. Do ludności nie są natomiast zaliczani imigranci przebywający w Polsce czasowo.