Koniec stanu epidemii
Z powodu spadającej liczby przypadków zachorowań na koronawirusa, a także chorych wymagających hospitalizacji, Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, podjął decyzję o zniesieniu stanu epidemii i zastąpieniu go stanem zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej, na obszarze Polski nadal istnieje ryzyko wystąpienia epidemii.
Wpływ COVID-19 na pracę szpitali
Długie kolejki, postępujące schorzenia, braki kadrowe… To część problemów, z którymi w dalszej perspektywie wciąż będą zmagać się szpitale nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale też w całym kraju.
- W czasie pandemii planowe leczenie w dość dużym stopniu zostało wstrzymane. Przyczyną był fakt, że z powodu zakażenia koronawirusem wielu pacjentów musiało być hospitalizowanych, co z kolei powodowało blokowanie przyjęć pacjentów planowych – mówił wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski, podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji pn. „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”.
- Dzisiaj szpitale borykają się głównie z brakiem białego personelu. W największym stopniu dotyczy to lekarzy, w nieco mniejszym pielęgniarek. Niestety, rzutuje to również na jakość świadczeń zdrowotnych – zauważył Marek Bogusławski.
Renata Wachowicz, dyrektor Uniwersytetu Centrum Klinicznego ŚUM w Katowicach również podkreśla, że pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie szpitali w całym kraju.
- Te problemy dotyczą obecnie wielu polskich szpitali. Z powodu przesunięć w terminach zaplanowanych zabiegów oraz wydłużających się kolejek w tym momencie wielu pacjentów trafia do szpitali w już zaawansowanym stadium choroby – mówiła Renata Wachowicz. Podkreślała, że problemy kadrowe wynikały także z faktu, iż medycy również chorowali, co bezpośrednio zaburzało pracę placówek szpitalnych.
Podczas konferencji poruszono też kwestię modernizacji i poprawy funkcjonowania szpitalnictwa. Przedstawiono projekt reformy, która ma być przygotowana w trzecim kwartale bieżącego roku. Omawiano również projekt ustawy mającej wprowadzić w przyszłym roku Krajową Sieć Onkologiczną.
VI Ogólnopolska Konferencja „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej potrwa do 17 maja. Więcej na temat konferencji pisaliśmy tutaj. Z kolei ze szczegółowym programem wydarzenia można zapoznać się tutaj.