- Członkowie paktu senackiego apelują do naszych kandydatów o rezygnację ze startu w wyborach. Wcześniej partie opozycyjne nie chciały współpracować z Nową Demokracją TAK. Dlatego zdecydowaliśmy się na samodzielny start. Dla nas głos Polaków w tych wyborach jest najważniejszy i jesteśmy przekonani, że mieszkańcy naszych województw wybiorą najlepszych kandydatów - mówi lider ugrupowania i prezydent Starachowic, Marek Materek.
- Po perturbacjach oraz niefortunnym sojuszu z AgroUnią, na który poświęciliśmy dużo czasu i energii, w kilka dni udało nam się przegrupować, zebrać podpisy w części okręgów wyborczych i wystawić naszych kandydatów do Senatu RP. Bardzo się z tego powodu cieszymy i dziękujemy mieszkańcom za tak duże zaangażowanie w zbiórkę podpisów - podkreśla prezydent Marek Materek. On sam wystartuje w wyborach parlamentarnych z terenu województwa świętokrzyskiego - w okręgu 82, obejmującym powiaty starachowicki, skarżyski, ostrowiecki, opatowski i sandomierski. - To, co charakteryzuje nasze ugrupowanie, to program. Dwadzieścia trzy postulaty, z którymi zmierzamy do wyborów parlamentarnych. To program będący odpowiedzią na problemy, z którymi Polacy zmagają się każdego dnia - zaznacza prezydent Marek Materek. -Przez ostatni weekend obserwowaliśmy konwencje dwóch największych partii politycznych – Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. Słuchaliśmy, jak najważniejsi politycy w kraju prezentowali kolejne punkty, które mają tylko załatać niedogodności w funkcjonowaniu konkretnych gałęzi życia publicznego. Nikt nie decyduje się jednak na odważne, kompleksowe i tak potrzebne rozwiązania. - Posiłki w naszych szpitalach będą pewnie lepsze, ale czy to cała recepta na naprawę polskiej służby zdrowia? Największe partie polityczne pomijają całkowicie kompleksową reformę systemu opieki zdrowotnej. My dostrzegamy problemy, z którymi muszą zmagać się szpitale powiatowe na terenie całego kraju. Są zamykane kolejne oddziały, tylko w regionie świętokrzyskim, w Skarżysku zamknięto oddział wewnętrzny, w Ostrowcu Św. czasowo oddziały otolaryngologii i ortopedii.
To problemy, które dotykają Polaków, a które my chcemy rozwiązywać i na które mamy konkretne propozycje, związane między innymi z reformą administracji samorządowej czy systemu opieki zdrowotnej – dodaje lider Nowej Demokracji TAK. Kandydatem do Senatu RP z Lublina będzie dr Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin. To wykładowca akademicki, osoba związana z lokalnym samorządem od kilkunastu lat - radny czterech kadencji, który w każdych kolejnych wyborach osiąga coraz wyższe poparcie mieszkańców. - Polska oświata wymaga radykalnych zmian i gruntownych działań na rzecz poprawy jej jakości. Pochodzę z miasta, skąd do Ministerstwa Edukacji i Nauki trafił Pan Przemysław Czarnek. Program oświaty tworzony przez PiS jest daleki od oczekiwań społecznych i daleki od doskonałości - zaznacza dr Marcin Nowak. - Musimy postawić przede wszystkim na symbiotyczne powiązanie szkolnictwa wyższego ze szkolnictwem podstawowym i ponadpodstawowym. Lublin jest miastem akademickim. Na tym polu udaje nam się realizować te cele, ale musimy rozwinąć ten program w oparciu o zagadnienia ogólnopolskie, a nie tylko lokalne.
- Chcemy zlikwidować kuratoria oświaty, wiedząc o tym, że bardzo często pełnią one funkcję polityczną. Polska Komisja Akredytacyjna mogłaby przejąć ich kompetencje w zakresie szkolnictwa podstawowego i ponadpodstawowego. Pamiętamy też o szkolnictwie zawodowym, które po transformacji ustrojowej mocno ucierpiało i dziś wymaga pilnej rekonstrukcji. Naprawdę ciężko znaleźć dobrego hydraulika czy dobrego rzemieślnika, nie mówiąc już o zawodach ginących, które faktycznie znikają z rynku. Chcę się tym zająć. Oświata wymaga radykalnej zmiany - dodaje dr Marcin Nowak. Na Dolnym Śląsku, w okręgu 5, wystartuje Patryk Hałaczkiewicz – samorządowiec, społecznik i działacz sportowy. W przeszłości pełnił m.in. funkcję Dyrektora Marketingu w Kolejach Dolnośląskich i Zastępcy Burmistrza w Kątach Wrocławskich. Obecnie jest Prezesem Klubu Piłkarskiego Bielawianka Bielawa. - Od 10 lat walczę o transport publiczny i będę te starania kontynuował. Jestem autorem reaktywacji linii kolejowej dla Bielawy, którą po 40 latach udało się przywrócić i należy ją dalej rozwijać. Kolejny projekt to kolej w Góry Sowie, dalej do Radkowa, przez Góry Stołowe i połączenie z koleją w Czechach. Walczymy z wykluczeniem transportowym, o kolejne połączenia, między innymi do Lądka Zdroju, czyli miejscowości bardzo znanej w Kotlinie Kłodzkiej, która nadal, od kilkudziesięciu lat, nie ma transportu publicznego. Ważny jest także rozwój połączeń autobusowych i wsparcie dla gmin najbiedniejszych, które tej pomocy bardzo potrzebują. Jest wiele sołectw wykluczonych transportowo, w których mieszkańcy nie mają czym dojechać do szkoły czy lekarza – mówi Patryk Hałaczkiewicz.
Także w województwie dolnośląskim - lecz w okręgu 2 - o głosy wyborców będzie ubiegał się Patryk Straus, wójt gminy Kamienna Góra. Z samorządem związany jest od 2004 r. Przez 10 lat jako pracownik samorządowy zajmował się pozyskiwaniem środków pozabudżetowych. Od 2014 roku pełni funkcję wójta. W wyborach samorządowych w 2018 r. nie miał kontrkandydata i osiągnął wynik prawie 84% poparcia.- Każdy, kto zarządza gminą górską lub podgórską, wie, jak trudne to wyzwanie. A takich gmin w Polsce jest ponad dwieście. Koszty realizacji dużych inwestycji drogowych, wodociągowych czy kanalizacyjnych są niezwykle wysokie. Na przestrzeni ostatnich lat powstała tylko jedna edycja programu wsparcia dla gmin górskich. To był dobry zalążek wyrównania szans, by gminy górskie miały szansę doścignąć inne polskie samorządy. Nie wszystkie gminy górskie żyją z turystyki, nie wszystkie są Zakopanem czy Karpaczem. A problemy są potężne. Dla przykładu, wykonanie kilometra drogi na płaskim terenie kosztuje pięć razy mniej niż wykonanie drogi w terenie górskim, nie mówiąc już o bieżącym utrzymaniu – wskazuje Patryk Straus. W województwie wielkopolskim, w okręgu 88, wystartuje Justyna Przybył - emerytowana policjantka i społeczniczka.- Kandyduje do Senatu RP, ponieważ uważam, że państwo polskie powinno chronić najsłabszych. Państwo prawa to państwo, które gwarantuje obywatelom szereg praw i wolność. To państwo, w którym najsłabsi mogą liczyć na pomoc rządzących. Przez kilkanaście lat swoje służby jako policjantka, negocjator policyjny pomagałam oraz wspierałam osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby doznające przemocy, jak również osoby w kryzysie. Nadal będę broniła tych wartości w polskim Senacie - zarówno jako legislatorka, ale również wspierając wszelkie inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa, przemocy w rodzinie czy praw kobiet. W trakcie swojej służby byłam kierowana do zadań z narażeniem własnego zdrowia i życia. Nie obawiałam się wyzwań. Takim wyzwaniem jest również praca w wyższej izbie parlamentu – podkreśla Justyna Przybył. W Małopolsce, w okręgu 31, o mandat senatora będzie ubiegał się Wojciech Ozdoba, radny Rady Miejskiej w Olkuszu.
- W naszym okręgu stoi przed nami trudne wyzwanie - problem związany z podtopieniami i szkodami górniczymi. Państwo musi w tę walkę mocno się zaangażować, nie może pozostawać bierne, musi pomóc naszym mieszkańcom w obliczu realnych zagrożeń - zaznacza. Kandydatem z okręgu 19 (województwo lubelskie) jest Marek Poznański, poseł na Sejm VII kadencji i przedsiębiorca, z wykształcenia archeolog. W przeszłości m.in. menedżer śródmieścia Lublina. - Przyjęło się, że Senat jest przechowalnią politycznych dinozaurów i w rzeczywistości tak jest. W dawnym województwie zamojskim senator PiS zasiada w Senacie RP nieprzerwanie od 18 lat. To najlepszy przykład - mówi Marek Poznański. - W 2013 r. będąc Posłem VII kadencji, zainicjowałem i przeforsowałem otwarcie jedynego w województwie lubelskim przejścia granicznego pieszo-rowerowego, które PiS w 2015 r. ot tak zamknął. Widzę potrzebę działań na rzecz wymiany handlowej, tworzenia hubów przeładunkowych, przestrzeni dla przedsiębiorców i odrolnienia działek pod inwestycje. Chcemy wprowadzić nową jakość i nowe pokolenie do Senatu, bo polski parlament wymaga odświeżenia.
Wybory parlamentarne 2023 - 23 postulaty Nowej Demokracji TAK:
Zapis nagrania video jest dostępny pod adresem: https://www.facebook.com/materekmarek/videos/1362159881045827