Jak poinformowała wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a jednocześnie przewodnicząca Kapituły Julia Dziuba, w wyniku rekrutacji do Kancelarii Sejmiku wpłynęło 51 zgłoszeń. Wymogów formalnych nie spełniły cztery.
Swoich kandydatów zgłosiły młodzieżowe rady gmin i miast z terenu województwa świętokrzyskiego, samorządy uczniowskie i studenckie oraz organizacje pozarządowe pracujące z młodzieżą lub na jej rzecz. Najmłodszy kandydat na radnego miał 15 lat, zaś najstarszy 23. To osoby z różnym doświadczeniem i pomysłami, aktywnie działający w swoich środowiskach, którzy chcą zaangażować swój czas i energię w pracę na rzecz regionu.
Na pierwszym posiedzeniu, w drodze głosowania Kapituła postanowiła, że w grupie "młodzieżowe rady gmin/miast" liczba mandatów w II kadencji Młodzieżowego Sejmiku wyniesie 8; w grupie "samorządy uczniowskie/studenckie" będzie ich 12, zaś w grupie "organizacje pozarządowe" – 13.
Na drugim posiedzeniu Kapituły, w którym uczestniczyli Julia Dziuba - przewodnicząca oraz członkowie: Dominika Lipa, Dominika Chmielewska, Katarzyna Łyżwa, Kacper Serafin i Wojciech Krupa oraz zdalnie - Weronika Wasela, Wiktoria Świetlik i Jakub Szostek, dyskutowano nad kandydaturami zgłoszonymi przez samorządy uczniowskie/studenckie oraz organizacje pozarządowe, z którymi wszyscy mieli możliwość zapoznać się wcześniej.
Ostatecznie sporządzona została uchwała Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, w której Kapituła zarekomendowała zarządowi województwa osoby do uzyskania mandatu radnego II kadencji Młodzieżowego Sejmiku. Listę radnych musi jeszcze zatwierdzić zarząd województwa.
II kadencja będzie trwać dwa lata, a sesje i posiedzenia komisji odbywać się będą stosownie do potrzeb, lecz nie rzadziej niż raz na kwartał.
Młodzieżowy Sejmik ma charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów samorządu województwa świętokrzyskiego. Jego formuła działania zbliżona jest do funkcjonowania sejmiku wojewódzkiego (organizacja sesji plenarnych poprzedzonych posiedzeniami komisji problemowych).