„Zielone Kielce to jeden z naszych priorytetów, który wprost wynika ze strategicznego dokumentu – Planu Adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Codziennie obserwujemy jak zmiany klimatyczne determinują życie w miastach. Latem w zabetonowanej przestrzeni coraz trudniej funkcjonować, ulewne deszcze powodują zniszczenia w miejskiej infrastrukturze, a drzewa mogą być naszym największym sojusznikiem w walce o czyste powietrze. Dlatego stawiamy na zieleń, zaczynając od niewielkich interwencji po duże projekty, jak te realizowane w ramach „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc” – powiedziała Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.
Cztery zielone inwestycje w centrum Kielc
- Za około miesiąc będziemy ogłaszać przetarg na realizację inwestycji, w ramach której chcemy wykonać cztery ważne zadania. Są to projekty będące w pewnym sensie kontynuacją poprzednich idei miasta Kielce. Wśród nich wymieniamy: zazielenienie kieleckiego Rynku, rewitalizację skweru im. Ireny Sendlerowej, zagospodarowanie pasa zieleni przy dawnej synagodze, a także rewitalizację ulicy Bodzentyńskiej – mówiła wiceprezydent Agata Wojda.
- Szczególnie duże zainteresowanie wśród mieszkańców budził projekt zagospodarowania przedpola w okolicy dawnej synagogi. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu i energii na tłumaczenie istotności tego planu. Jego centralnym punktem jest sam budynek synagogi i możliwość jego rewitalizacji oraz odzyskania go dla funkcji społecznej, jednak aby to było możliwe, musimy zabezpieczyć funkcjonalne i komfortowe dojście do synagogi, która zlokalizowana jest w trudnym kontekście przestrzennym. Korzystamy z każdej możliwości pozyskiwania finansowania zewnętrznego. Zielony pas, który ma powstać w tym miejscu, będzie spełniał kilka funkcji. Jedną z nich jest możliwość korzystania z budynku, ale też wprowadzanie zieleni w przestrzeń publiczną – tłumaczyła Agata Wojda.
Kolejne z zadań zakłada rewitalizację ulicy Bodzentyńskiej (od ulicy Kościuszki do placu św. Wojciecha). W tym miejscu zostanie zbudowana pergola, a także będą nasadzone nowe rośliny. Ważnym projektem jest również zazielenienie Rynku, co ma przełożyć się na komfort mieszkańców, szczególnie w okresie letnim.
- Od kilku lat powtarzany jest postulat, że w okresach wakacyjnych płyta Rynku jest mało komfortowym miejscem. Mieszkańcy często szukają schronienia pod parasolami okolicznych restauratorów i ta przestrzeń traci swoją funkcjonalność. Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że kielczanie oczekują, aby było tutaj bardziej zielono, podobnie jak w przypadku skweru im. Ireny Sendlerowej, czy wcześniej wspomnianej synagogi – mówiła Agata Wojda.
- Duży nacisk jest również kładziony na małą architekturę. Chodzi o to, aby pojawiły się takie elementy, dzięki którym można prowadzić społeczne życie. Mowa tu m.in. o placu zabaw w okolicy synagogi. Ma tam powstać miejsce dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku oraz tych z niepełnosprawnościami. Drugi element dotyczy podkreślenia istoty samej patronki skweru – dodała Agata Wojda.
Rośliny dla mieszkańców Kielc
Podczas spotkania można też było dowiedzieć się, które rośliny ozdobią przestrzeń miasta, jak o nie dbać oraz jak i kiedy należy sadzić inne rośliny, cieszące nasze oczy. Dla kielczan przygotowano m.in. bomby kwietne, na które składają się nasiona różnych kwiatów oraz nasiona, z których może wyrosnąć bujna łąka kwietna. Dzieciaki z kolei mogły dowiedzieć się, w jaki sposób drzewa chronią nas przed promieniowaniem słonecznym oraz przygotować własne pojemniki-doniczki do obserwacji kiełkujących roślin.
Partnerami spotkania są: Geonatura Kielce - Ogród Botaniczny, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych.